Komerční články Zahrada

Vlastní kompostér si postavíte už za 2 hodiny. Ukážeme vám jak

Napsáno angelo

Vlastní kompost můžete mít vždy po ruce i bez kompostéru za několik tisíc korun. Stačí jen špetka šikovnosti, pár hodin času a trocha dřeva. Nevěříte? Tak se podívejte, jak na to.

Ze všeho nejdřív si musíte připravit dostatek materiálu. Kolik ho budete potřebovat, záleží na tom, jak velký kompostér plánujete. Rozhodně v něm ale nesmí chybět:

  • 4 delší hranoly
  • 2 kratší hranoly
  • Prkna na stěny
  • Palice
  • Hřebíky nebo vruty
  • Kladivo nebo akušroubovák
  • Šňůra z umělého vlákna
  • Metr
  • Tužka

Jakmile si vše připravíte, dělí vás od hotového kompostéru už jen 5 jednoduchých kroků.

1. krok – výběr místa

Určitě nechcete, aby vám kompost zbytečně vysychal. Proto kompostér postavte na místě, kde bývá stín. Zároveň se vyhýbejte příliš mokrým místům, kde by mohly kompostované věci hnít.

Okolo kompostéru si nechte dost volného místa. Zajistíte si tak k němu pohodlný přístup a navíc ho můžete kdykoliv rozšířit.

2. krok – příprava půdy

Před stavbou kompostéru půdu dobře prokypřete. Organismy, které organický materiál rozkládají, se tak z půdy ke kompostu lépe dostanou.

3. krok – vytvoření kostry

Podle plánované velikosti si naměřte rozměry kompostéru. Do rohů pak zatlučte čtyři delší hranoly. Jen je nezapomeňte před prací dobře naimpregnovat, aby v zemi nehnily.

4. krok – stavba pevných stěn

Pak si připravte prkna, kladivo a hřebíky (případně akušroubovák a vruty). Prkna přibijte na kůly tak, abyste vytvořili tři stěny. Mezi prkny přitom nechte dostatečné mezery, aby se kompost dobře provzdušňoval.

Ještě předtím se ale zamyslete i nad velikostí hřebíků. Pamatuje, že musejí být dost dlouhé, aby obě části pevně spojily, a zároveň nesmí pronikat skrz. Proto si předem vše důkladně změřte.

Stejné pravidlo platí, i pokud se rozhodnete pro akušroubovák a vruty.

5. krok – výroba otvíratelné stěny

Nakonec připravte přední otvíratelnou stěnu, díky které se ke kompostu pohodlně dostanete.

Sáhněte proto po dvou zbývajících hranolech. Dejte je od sebe tak daleko, aby pasovaly mezi zatlučené kůly na volné straně kompostéru, a přibijte mezi ně zbývající prkna. Prkna nechte přečnívat tak, aby překryla zatlučené sloupky.

Poté přední stěnu přidělejte na volnou stranu kompostéru pomocí pevné šňůry z umělého vlákna. K bočním stěnám ji přivažte na čtyřech místech. Bude tak dobře držet a zároveň ji kdykoliv snadno sundáte.

shutterstock_256933042

Stačí jen kvalitní vybavení a chvilka času

Vlastní kompostér tak můžete mít hotový už za dvě hodiny. Stačí jen nakoupit potřebné vybavení u kvalitního prodejce, který vám nabídne vše na jednom místě, a pustit se do práce.

About the author

angelo

Leave a Comment