Vypěstovat cibuli není zase tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vysévá se na jaře, proto neotálejte a začněte ihned. Výsadba může probíhat dvěma způsoby. První možnost je sadba ze semínek. Druhá je sázení z cibule zvané sázečky, což jsou menší cibulky vypěstované rok předem. Na trhu existuje spousta druhů kuchyňské cibule. Liší se tvarem, chutí i obdobím pěstování.
Pěstování cibule
Cibule mají rády půdu, která je bohatá na živiny. Výsev se provádí časně z jara a dobrý vliv na kličky má i dostatek závlahy. Semena po namočení nabobtnají, ale pokud je znovu nezalijete tak nevyklíčí. Výsev se provádí do hlouby dvou centimetrů a řádky jsou od sebe vzdáleny 30cm. Pro výsev je možné využít i minipařeniště, kde se lépe reguluje optimální teplota i závlaha. Vzrostlé sazenice již nejsou tak náročné a vystačí si i s dešťovou vodou. Sklizeň se provádí na počátku srpna. Vytáhneme je z půdy a necháme pak ještě několik dní ležet, aby se cibule zatáhaly a vydržely delší uskladnění.
Jaké rozeznáváme cibule
Jarní cibule
Ty se vysévají časně z jara a ke správnému vývinu vyžadují správné letní dny. Patří sem například odrůdy Alice, Tosca, Karmen, Štuttgartská cibule nebo Pompei.
Cibule ozimná
Je určená k vysévání na podzim a přezimování na záhonku. Mezi ozimné odrůdy patří třeba Augusta či Hyberna.
Cibule zimní – sečka
Cibulky této odrůdy jsou drobné a mají protáhlý tvar. Její listy jsou křehké a jemné. V kuchyni najde uplatnění především nať, která je bohatým zdrojem vitamínu C. Cibulky jsou mrazuvzdorné a vytrvalé. Patří sem například odrůda Bajkal a Entita.
Další druhy cibulí
- Šalotka – Cibulky mají ostřejší chuť a jsou oblíbené zejména v ruské, francouzské a americké kuchyni. Vhodná je především do omáček.
- Perlovka – je trošku netypická cibulka lesklé a bílé barvy. Nemají moc dlouhou výdrž, proto se využívají spíš do nálevu.