Pěstování rostlin Zahrada

Sázení a pěstování cibule

Vypěstovat cibuli není zase tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vysévá se na jaře, proto neotálejte a začněte ihned. Výsadba může probíhat dvěma způsoby. První možnost je sadba ze semínek. Druhá je sázení z cibule zvané sázečky, což jsou menší cibulky vypěstované rok předem. Na trhu existuje spousta druhů kuchyňské cibule. Liší se tvarem, chutí i obdobím pěstování.

Pěstování cibule

Cibule mají rády půdu, která je bohatá na živiny. Výsev se provádí časně z jara a dobrý vliv na kličky má i dostatek závlahy. Semena po namočení nabobtnají, ale pokud je znovu nezalijete tak nevyklíčí. Výsev se provádí do hlouby dvou centimetrů a řádky jsou od sebe vzdáleny 30cm. Pro výsev je možné využít i minipařeniště, kde se lépe reguluje optimální teplota i závlaha. Vzrostlé sazenice již nejsou tak náročné a vystačí si i s dešťovou vodou. Sklizeň se provádí na počátku srpna. Vytáhneme je z půdy a necháme pak ještě několik dní ležet, aby se cibule zatáhaly a vydržely delší uskladnění.

Jaké rozeznáváme cibule

Jarní cibule

Ty se vysévají časně z jara a ke správnému vývinu vyžadují správné letní dny. Patří sem například odrůdy Alice, Tosca, Karmen, Štuttgartská cibule nebo Pompei.

Cibule ozimná

Je určená k vysévání na podzim a přezimování na záhonku. Mezi ozimné odrůdy patří třeba Augusta či Hyberna.

Cibule zimní – sečka

Cibulky této odrůdy jsou drobné a mají protáhlý tvar. Její listy jsou křehké a jemné. V kuchyni najde uplatnění především nať, která je bohatým zdrojem vitamínu C. Cibulky jsou mrazuvzdorné a vytrvalé. Patří sem například odrůda Bajkal a Entita.

Další druhy cibulí

  • Šalotka – Cibulky mají ostřejší chuť a jsou oblíbené zejména v ruské, francouzské a americké kuchyni. Vhodná je především do omáček.
  • Perlovka – je trošku netypická cibulka lesklé a bílé barvy. Nemají moc dlouhou výdrž, proto se využívají spíš do nálevu.

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment