Vyúčtování elektřiny a plynu patří k našim největším strašákům, asi není nikdo, kdo by neocenil, kdyby mohl platit za energie méně. Někdy přitom stačí jen malá změna k tomu, abychom ušetřili pěknou sumu na výdajích za energie. Několik tipů najdete i v tomto článku.
Topení a ohřev vody nás stojí nejvíc
Největší položky v nákladech na domácnost jsou ohřev vody a vytápění. Jestliže k tomu používáte plyn nebo elektřinu, právě tady se dá uspořit hodně díky několika dobrým tipům-
Účet za vytápění se vám nebude navyšovat, jestliže dodržíte optimální teploty v jednotlivých místnostech a budete správně větrat (několikrát denně otevřete okna dokořán a nechte vyměnit vzduch, tak nevychladnou zdi a nemusíte přitápět).
Za ohřev vody ušetříte, pokud ji budete ohřívat maximálně na 50° C, což bohatě stačí.
Plýtváte při vaření?
Používáte tlakový hrnec, který výrazně zkracuje dobu vaření a šetří nejen čas, ale i energie? Podobný efekt má obyčejná poklice, i s ní se vaření urychlí.
Pokud máte elektrický plotýnkový sporák, využívejte zbytkového tepla a nechte pokrmy “dojít! s vypnutým přívodem elektřiny.
Správně nastavené teploty – velké úspory
Nejen regulace topení a ohřevu vody ušetří peníze za energie.
V kuchyni ušetříte energii i umístěním ledničky do statečně daleko od zdroje tepla, nastavením správné teploty v chladničce a systematickým ukládáním potravin tak, abyste je ihned našli na neměli ledničku dlouho otevřenou.
Také při praní ušetříte, pokud budete používat prací program s nižšími teplotami. S pomocí dnešních pracích prostředků vyperete běžně zašpiněné prádlo i při 40° C.
Zhasínejte, vypínejte
Otázka “nesvítíte někde zbytečně?” je stále aktuální. Je dobré mít dostatek světla na práci, ale nemusíte přitom zapínat všechny zdroje světla v místnosti. Samozřejmostí jsou úsporné žárovky.
Pár set ročně navíc nás stojí přístroje v pohotovostním režimu a nabíječky trvale zastrčené v zásuvkách.