Venkovní rostliny Zahrada

Jaro v zahradách – na co by jste neměli zapomenout

Napsáno JanaPK

Sotva ze zahrádek sleze sníh (a často ještě předtím) má zahrádkář o práci postaráno. Uklidit po zimě, zkontrolovat případné škody, prořezat stromy a keře, připravit si zahraní nábytek… To je jen krátký výčet všech činností, které nás na jaře na zahrádkách čekají.

Březen, za kamna vlezem 

Dřív, než v nich začne proudit míza a nasadí pupeny, je nutné prořezat keře angreštu, rybízu, ale také vinnou révu. To vše a také růže bychom měli zastřihnout ihned po tom, co přejdou mrazy. Je také čas na výsadbu ovocných stromů, hlavně broskvoně, nektarinky a meruňky.

V březnu je čas na vertikulaci trávníku, postřik ovocných stromů a výsevu či výsadby. Pokud jste to dosud nestihli, je nejvyšší čas na předpěstování sadby paprik, rajčat, melounů a brokolice. Jestli počasí dovolí,  na venkovní záhony se vysévá mrkev, petržel, špenát, hrách, raný salát, kopr a ředkvičky. Můžeme také vysadit cibuli a česnek.

V dubnu už všechno na záhony

Aprílové počasí je sice proměnlivé, dovolí už ale výsadbě zeleniny rovnou na záhony. Je to hlavně mrkev, červená řepa, hrách, saláty, špenát a další listová zelenina, s čím už můžeme vyrazit na záhony. Taky bylinky majoránku, tymián či oregano můžeme bez obav vysít.

Můžeme vysadit předpěstované sazenice brokolice a salátu, křen a naklíčené brambory. Také rajčata už můžou do skleníku.

Z květin vysazujeme a vyséváme trvalky, které kvetou později v létě. Také na skalničky je vhodný čas, stejně jako na okrasné traviny a kapradě. Nový trávník zakládejte právě teď a nezapomeňte přihnojit i ten stávající.

V květnu vyséváme zbytek, fazole a kukuřici ale až po zmrzlých

Začátek měsíce je vhodný pro výsev okurek salátovek i nakládaček, cuket a ostatních tykvovitých rostlin. Až v druhé polovině pak sejeme kukuřici, fazole, sázíme rajčata, papriky, melouny či lilky. Po zmrzlých také vysazujeme lekníny do jezírka.

Znovu můžeme zasít mrkev, saláty, červenou řepu a cibuli sazečku pro opakovanou sklizeň.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment