Komerční články

Jak položit plovoucí podlahu?

Napsáno angelo

Všichni tvrdí, jak je jednoduché si položit plovoucí podlahu. A mají pravdu. Na položení není nic složitého a zvládne to každý domácí kutil. Problém nastává před samotným položením, a to s přípravou vhodného povrchu. Jak připravit povrch a položit podlahu, se dočtete v následujícím článku.

Křivý podklad

Ve většině domácností a nejčastěji v panelových bytech jsou podlahy křivé, což je při pokládání plovoucí podlahy velký problém. Plovoucí podlaha musí být položena na dokonale rovný podklad. Jak s pozná křivá podlaha?

Postačí na několika místech položit dvoumetrovou vodováhu nebo obyčejnou dlouho lať. Pak za pomocí speciálního klínu, který se přiloží, lze zjistit, jak moc je velká nerovnost a zda bude potřeba podlahu vyrovnat.

Dalším problémem může vzniknout u novostaveb a zbytkovou vlhkostí. Přebytečná vlhkost může pronikat do podlahy, která pak může podlahu zničit a znehodnotit. Přebytečnou vlhkost vám mohou změřit specializované firmy, které na to mají přístroje.

Jak vyrovnat podklad?

Před samotným vyrovnáváním je potřeba aplikovat penetraci. Její druh se volí podle savosti podkladu, jiná penetrace se používá na beton a jiná na dřevotřísku. Na penetraci přijde vyrovnávací stěrka, tak podlahu zbaví nerovností.

Stěrka se rozdělává v kbelíku a je nutné ji do 15 minut zpracovat a rozlít na penetraci. Vyrovnávací stěrka obvykle schne 24 hodin, ale velmi záleží na teplotě vzduchu v místnosti. Velkou výhodou stěrky je, že jde poznat, zda už je dokonale vyschlá.

Izolace

Jako tepelná izolace se nejvíce doporučuje tzv. Mirelon. To je fólie z pěnového polyetylenu. Její jednotlivé díly se pokládají s překryvy po celé ploše místnosti. U zdí by měla fólie o 3 – 5 cm přesahovat. Zbytek se odstřihne při lištování.

Možnou alternativou jsou korkové desky, jedná se sice o dražší variantu. Korek přírodní materiál, který nabízí skvělé tepelné i zvukové izolační vlastnosti.

Co bude potřeba?

  • elektrická vrtačka,
  • metr,
  • úhelník,
  • dotahovací hák,
  • kotoučová nebo přímočará pilka,
  • klínky.

První řada je nejdůležitější

U první řady plovoucí podlahy je potřeba za pomocí pilky odstranit podélné pružiny parket nebo laminátu. Pokládat se doporučuje v levém rohu místnosti. Jednotlivé díly se doklepávají nejprve podélně a poté v příčném směru. Poslední díl řady bude potřeba zkrátit, ale jeho délka by měla být minimálně 50 cm. Kusem, který se na konci řady uřízl, se vždy začíná nová řada.

Při pokládání je důležité dodržovat dilatační spáru 10 až 15 mm. K jejímu udržení se používají speciální rozpěrky popřípadě zajišťovací klínky. Mezery je opravdu důležité dodržovat, jelikož dřevěné i laminátové podlahy pracují. Podlaha by se pak mohla kroutit.

Jako skládačku

Po založení prvních dvou řad je pak pokládání velmi snadné. Postupuje se jako u skládání puzzlů. Systém pera a drážky do sebe snadno zapadá. Není potřeba žádných lepidel ani jiných spojovacích materiálů. Jednotlivé díly se k  sobě pokládají, dokud se nedojde na poslední řadu.

Poslední řada

U poslední řady je většinou potřeba jednotlivé díly uříznout. Pozor na dilatační spáru! Zde je potřeba dodržovat vzdálenost od stěny. Poslední desky v řadě se pokládají s použitím stahovacího háku.

Za informace děkujeme společnosti AMADEO HOLDING s.r.o. – laminátové podlahy Plzeň.

About the author

angelo

Leave a Comment