Komerční články

Daň z nabytí nemovitosti od listopadu zaplatí kupující

Napsáno angelo

Koupení nemovitosti je zatíženo právní povinností zaplatit daň. Ta dříve spočívala v povinnosti ručení za daň, kdy se obě strany mohly domluvit, kdo ji zaplatí. Plánovaná novela však přináší změnu. Nově bude ze zákona platit pouze daň z nabytí nemovitosti, a tu bude mít na starost právě kupující. To vyvolá řadu změn, jak po finanční stránce, tak na celém trhu s nemovitostmi.

Do začátku listopadu se musí obě smluvní strany domluvit

Než dojde k účinnosti nové úpravy zákona, je na obou zúčastněných smluvních stranách, aby se domluvily na zaplacení daně. Od 1. listopadu je povinnost daň zaplatit pouze na kupujícím. To povede k tomu, že prodávající ušetří a naopak ten, kdo si chce koupit nemovitost, bude muset počítat s několika desítkami tisíc navíc. To se promítne do celého realitního trhu, například při prodeji bytů v Plzni, kde stejně jako ve většině dalších krajských měst panuje tendence stoupajících cen. Právě nová plánovaná změna zákona by měla ceny za nemovitosti snížit nebo v některých krajích z dlouhodobého hlediska alespoň zpomalit jejich růst, protože už v nich nebude nutné zahrnovat daň.

Pozor na dvojité placení daně

Blíží se hraniční období mezi účinností starého zákona a nové úpravy, kdy hrozí riziko, že daň za nemovitost bude chybně placena dvakrát. Jednou prodávajícím a podruhé podle nové úpravy kupujícím. V tomto období je klíčové umístit upřesnění placení daně za nemovitost do smlouvy o koupi. Pokud k převodu nemovitosti dojde po 1. listopadu, je povinnost placení daně automaticky na kupujícím. V případě, že by ji předtím zaplatil i prodávající, je šance na vrácení přeplacených peněz velmi malá.

Nezapomeňte na daň při žádosti o hypoteční úvěr

Makléři z realitní kanceláře Pubec radí, aby lidé nezapomínali na připočítání daně z nabytí nemovitosti k žádosti o hypotéku. Ta by měla být uvedena přímo ve smlouvě o koupi nemovitosti, aby na jejím základě mohla banka schválit požadovaný finanční obnos.

About the author

angelo

Leave a Comment