Při zařizování nové koupelny nebo rekonstrukci staré je hodně věcí, které se dají zkazit. Koupelna, stejně jako kuchyně, je technicky náročná místnost, každá sebemenší chyba se později projeví na jejím každodenním používání. Na co se soustředit, aby se naše nová koupelna nestala noční můrou?
Chce to mít dobrý plán
Nemusí to být rovnou projekt od profesionála, ale je dobré vědět, jak budou v místnosti rozvrženy jednotlivé kusy zařízení a v jakých rozměrech je budeme pořizovat. Berte v úvahu dispozici vaší koupelny a podle ní zvažte, jestli pořídíte velkou vanu do prostoru, menší rohovou, nebo se budete muset spokojit se sprchovým koutem. Nesnažte se do malého prostoru natěsnat všechno, pro koupelnu platí, že méně je více. Vždy potřebujete mít v koupelně dostatek volného prostoru pro pohyb.
Vhodný materiál i tvar
Je chybou shánět vybavení koupelny po výprodejích a pak se snažit to nějak sladit dohromady. Správnou zásadou je kupovat umývadlo s baterií jako komplet od jednoho výrobce. Stejně postupujte i u výběru toalety a kupujte ji i se splachováním dohromady. Dalším pravidlem by měl být vhodný výběr tvarů jednotlivých kusů sanity. Pokud chcete oválnou vanu, jistě se k ní bude víc hodit stejné umývadlo (například na podkladové desce), než hranaté.
Materiály volte praktické, snadné na údržbu a čištění. V koupelně raději nepoužívejte bílou spárovací hmotu, rozhodně ne na podlahu. Celkově není v koupelně vhodná světlá podlaha, příliš tmavá ale také ne – je na ní vidět každá kapka.
Vyřešte vyšší vlhkost
S vyšší vlhkostí musíme v koupelně počítat. Proto volíme materiály s ohledem na voděodolnost. Například místo obyčejného lamina vyberte vysokotlaké lamináty, lakované dýhy nebo speciální fólie vhodné do prostor s vysokou vlhkostí. Nasákavé materiály se do těchto místností nehodí.
Je také nutné vyřešit odvětrávání. Pokud nemůžete větrat oknem, musíte instalovat ventilátor. V neodvětrávaných koupelnách může snadno dojít k výskytu plísní.