Bydlení Inspirace pro bydlení

Oblíbenost tapet stoupá 1.díl

Tapeta představuje dekorativní povrch, který se lepí na očištěný podklad. Nejčastěji se jedná o zdi, dveře nebo také povrch nábytku. Avšak některé druhy tapet se mohou aplikovat na sklo, kovy a jiný materiál. Dříve se vyráběly tapety z kůže a upravovaly se technikami, jako je puncování, lisování, malba. Pro výrobu bylo využíváno kozí a telecí kůže. Někdy v 17. století se kožené tapety nahradily papírovými tapetami či textilními. Znovu se tapety dostávají do popředí a patří mezi žádané trendy. Na trhu je spousta druhů tapet: klasické, 3D tapety, vinylové, vliesové, textilní, bambusové, fototapety, tapety s nanovlákny. Poslední jmenované zajišťují i tepelnou a zvukovou izolaci.Ozdoba oken aneb jak pečovat o záclony

Tapety vliesové

Patří mezi revoluční novinku posledních 10let. Vyráběné jsou z vláknité buničiny. K přednostem těchto tapet patří, že se lepí za sucha. Lepidlo se nanáší pouze na stěnu, kde se následně přikládá tapeta. Je vhodná do vlhkého prostředí a díky propustnosti vodní páry se uplatní zejména při rekonstrukci panelových domů. Vliesové tapety umí dokonce pohlcovat různé pachy. Pro své praktické vlastnosti je využívaná především v kuchyních, ale jen do prostor, kde není příliš moc páry. Opatřit se dá i ochranným nátěrem a tím se zvýší její odolnost. Velmi pestrý výběr barev i motivů umožňuje použít tapetu do různých stylů bydlení. V nabídce naleznete dokonce i tapety s okrasnými kamínky.

Tapety vinylové

Patří k voděodolným, omyvatelným a odolným proti oděru. Vyráběny jsou z PVC, tudíž bývají velice odolné vůči vlhkému prostředí. Tyto tapety se vyrábí na nosném papíru, na němž je vrstva vinylu o různé tloušťce. Čím silnější bude vrstva vinylu, tím se tapeta stává kvalitnější. Při umístění tapety na místa, kde je voda či pára se doporučuje přelepit okraje 0,5cm přes sebe, aby dobře těsnila. Jsou vhodné do náročnějších interiérů a vlhkých prostor. Hojně se vinylová tapeta používá do prostoru za pracovní desku v kuchyni.

Fototapety

Představují zajímavou alternativu jak účelně a rychle zkrášlit svůj domov. Hodí se na stěnu, dveře, strop nebo skříň. Tapeta vyobrazuje exotiku, stromy, vodopády, kameny, louky a mnoho dalšího. Fototapety se nabízí v různých velikostech od malých až po panoramatické.

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment