Vyděsí vás pokaždé účet za vytápění a přesto máte pocit, že v bytě zase až takové teplo není? Problém bude v tom, že vám teplo z místností uniká, takže přes vysoké náklad nedosahujete takového tepelného komfortu, jaký si přejete.
Kudy teplo uniká
Stručně řečeno, teplo vám z vytápěného pokoje utíká do všech světových stran, tedy stropem, podlahou, obvodovými zdmi, okny i dveřmi. S tepelnými ztrátami se prostě počítá. O tom, jak velké budou, si ale rozhodujete sami.
Jestliže bydlíte v nezatepleném domě, obvodovými zdmi bude unikat mnohem víc, než v domě zatepleném. Stejné je to i v případě, že máte dosud stará špatně těsnící okna. Nějaké ztráty tepla v přízemních pokojích vám vzniknou špatně izolovanými sklepy, v místnostech v nejvyšším patře zase ovlivní ztráty nezateplená střecha nebo půda.
Naše tipy k udržení tepla v bytě
Nětěsnící okna
Jestliže vám netěsní dobře okna, použijte kvalitní lepící těsnící pásky, tím ztráty o dost snížíte. Také na dveře si dopřejte těsnění, pomůže i vyšší práh.
Úniky přes sklo
I přes dobře utěsněná okna uniká teplo (až 30 %), a to skleněnými tabulemi. Nejlepším řešením jsou zdvojená skla. Můžete je vsadit i do starších, dosud dobře těsnících oken.
Druhý, jednodušší, způsob je bezpečnostní fólie do oken. Nejen že brání vysypání skla v případě, že se okno rozbije, fólie funguje i jako tepelná izolace.
Pomůže vám i dobré stínění, které v létě nepouští do místnosti teplo z rozpálené okenní tabule, v zimě naopak studené sklo neochlazuje vzduch v pokoji. Nejlepší je v tomto ohledu venkovní roleta nebo žaluzie, protože chrání před výkyvy teploty samotné okno.
Venkovní zdi
Jestliže nemáte na domě tepelnou izolaci, použijte vnitřní izolaci na stěny. kde je tepelná ztráta citelná. Jsou to všechny obvodové zdi domu.
Použijte také fólie za radiátory, které teplo odráží zpět do místnosti, takže vám ven neuteče.