Bydlení Domy Nízkoenergetické bydlení

Milujeme dřevo aneb Jak postavit srub

Už jako malé děti jsme milovali sruby, které se nacházejí poblíž lesa a připadalo nám to děsně útulné a dobrodružné. Přesně tak působí i dnešní sruby s tím rozdílem, že nabízejí všechen komfort i pohodlí. Přesto můžete být přírodě nablízku. Pokud vlastníte pozemek někde v blízkosti lesa a toužíte mít srub, který vám připomene bezstarostné chvilky dětství, můžete využít montované stavby.

Jak taková stavba probíhá?

Zadáte si poptávku u společnosti, která se zabývá výrobou montovaných srubů. Ta vám vše připraví a převeze na pozemek prakticky celou „stavebnici“. Určitě nemusíte běhat se sekerou a vykácet kvůli tomu půlku lesa. Nutné je pouze připravit základovou desku, na kterou dům pak usadíte. S elektřinou si hlavu nelamte. Nemusíte mít obavu, že budete do konce života používat svíčky či petrolejky. I když ono to má také své kouzlo. Nicméně montované sruby, které se připravují v továrně, mají elektřinu již zabudovanou. Podkroví je vyrobeno z menších částí dřeva a sádrokartonu, aby se předešlo sesychání. Štíty by pak nemusely těsnit, což by byl problém. Stavba na základovou desku je otázkou několika dní. Právě variabilita, jednoduchost a rychlost kanadských a skandinávských staveb láká nemalé množství lidí. Mezi nesporné výhody těchto staveb patří ekologičnost a také nízké náklady na vytápění. Mnoho lidí takto využívá sruby nejen k rekreaci, ale i trvalému bydlení.

Přináší sruby i nějaké nevýhody?

Jako vše má i bydlení ve srubu své mouchy. Nutností je pravidelná péče o dřevo, zejména o fasádu. Předpokládá se, že i interiér bude vybaven ve stejném romantickém duchu. Což sebou nese další nevýhodu odstraňování prachu z meziprostoru trámů. Což trvá déle než při běžném úklidu. Je nutné hlídat si sesychání domu kvůli rozvodům elektřiny. Pokud však stavebnice pochází od profesionální firmy, která dřevo důkladně ošetřila, není důvod propadat panice.

Výhody srubových domů

Jak bylo uvedeno výše, patří sem úspora za vytápění a ekologičnost. Tyto stavby jsou perfektní pro alergiky a astmatiky, protože se jedná o přírodní materiály, které „dýchají“. Samozřejmě zde patří i menší finanční náročnost na stavbu a rychlost. Výhod by se dalo jmenovat ještě mnohem více a každý si najde důvod pro i proti. Přírodní materiály byly, jsou a budou vždy nejútulnější a nejlepší pro tvoření domova.

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment