Bydlení Domy Inspirace pro bydlení Tipy & Triky

Střešní krytiny – typy a vlastnosti

Napsáno JanaPK

Když vybíráte střešní krytinu, rozhodujete se podle několika důležitých parametrů. Je to životnost materiálu, sklon střechy, na nějž krytinu lze použít, způsob pokládky a v neposlední řadě i pořizovací náklady. Zajímavé jsou pochopitelně i vlastnosti jednotlivých materiálů.

Nejčastější typy střešních krytin a jejich vlastnosti

Pálená taška je tradiční krytina českých střech a je stále žádaná, i když jsou některé materiály mnohem levnější. Má dlouhou životnost, je vzhledově i barevně stálá, především je přírodní a ekologická. Nevýhodou je vyšší hmotnost, která může být na závadu u některých rekonstrukcí.

 

Betonová taška odolává mrazu i tlaku, nedeformuje se, je vodotěsná a jednoduchá na pokládku. Má dlouhou životnost, a to až 80 let,  výroba betonových tašek je šetrná k životnímu prostředí.

 

Vláknocementová krytina neboli Etermit se pokládá ve formě šablon různých rozměrů a tvarů. Díky své rozmanitosti se hodí na tradiční i moderní stavby, od rodinných domků po tovární haly.

 

Bitumenové střešní šindele s vyrábí z asfaltových pásů s vložkou, některé mohou být samolepící. Skládají se ze skelné nosné vložky, technologicky upraveného asfaltu a kamenného posypu. Výhodou je tvarová flexibilita a nízká hmotnost. Dají se s nimi zastřešit stavby staré i moderní, doporučené jsou nižší sklony střech (kolem 15°).

Kterou si vybrat?

Plasty, plech, břidlice, lepenka, to je malý výčet dalších materiálů na současné střešní krytiny. Každá z nich má své vlastnosti a právě podle nich se nakonec rozhodujeme. Některé jsou vhodné na střechy rovné nebo s malým sklonem, jako plech, asfalt či bitumenové šablony, pálená taška je vhodná až od 22°.

Také hmotnost hraje svou roli, zvlášť při rekonstrukci starých objektů, protože stávající krovy by velkou zátěž nemusely unést. Nejlehčí je střecha hliníková nebo bitumenová, mezi ty s nižší hmotností patří plechová, plastová, asfaltová nebo vláknocementová.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment