Bydlení Domy Inspirace pro bydlení

Čím je nejlepší vytápět rodinný domek

Napsáno JanaPK

Ceny energií v letošním roce klesají, dá se očekávat, že  náklady na vytápění s nimi. Majitelé rodinných domů tak možná znovu opráší věčnou otázku: čím topit, aby to nezatěžovalo kapsu ani životní prostředí. Jaké vlastně máme možnosti, pokud jde o topení v rodinném domku?

Tuhá paliva už zdaleka nejsou nejlevnější varianta

Kromě toho, že vytápění kotli na hnědé uhlí je nejméně ekologický způsob, nedá už se o něm ani říct, že je nejlevnější. Navíc tuhá paliva (uhlí, dřevo, peletky…) si musíte objednat, nechat přivézt, po spálení se musíme postarat o popel. Dnešní kotle na tuhá paliva jsou sice už na takové úrovni, že si umí samy přikládat a spalují tak dokonale, že toho popela moc nezbývá, nicméně práce s ním je. Ve srovnání s ostatními způsoby vytápění tuhými palivy tak ztrácí dost rychle na oblibě.

Plyn nebo elektřina?

Pokud jde o tradiční způsoby vytápění domů, je bezkonkurenčně nejúčinnější kondenzační plynový kotel. Jakkoliv se to zdá nepochopitelné jeho účinnost může být vyšší než 100 %. Ve spojení s příznivou cenou zemního plynu, je plynový kotel vhodné řešení, rozhodně zajímavější, než elektrická akumulační kamna nebo dokonce přímotopy.

Tepelná čerpadla a rekuperační systémy

Tepelná čerpadla se stávají vyhledávaným způsobem vytápění. Vzhledem k tomu, že využívají teplo z okolí (ze vzduchu nebo ze země), jejich provozní náklady jsou velmi nízké, vyšší jsou náklady pořizovací, ale mají rychlou návratnost..

Pokud je porovnáme mezi sebou, nejvíc stojí realizace tepelného čerpadla země – voda, protože je k němu potřeba nejméně jeden vrt do země. Navíc si ho můžete pořídit jen za předpokladu, že máte u domu vhodný pozemek. Mnohem jednodušší i levnější je pořídit si čerpadlo vzduch – voda, jímž můžete vytápět dům i ohřívat užitkovou vodu. Třetí, nejlevnější čerpadlo pracuje na principu vzduch – vzduch, ten je ale vhodný jen tam, kde máte vyřešený ohřev vody.

V nízkoenergetických a pasivních domech se také dost často setkáte s rekuperačními systémy. Ty, zjednodušeně řečeno, vrací do domu teplo z odpadního vzduchu (tj. teplo odcházející během větrání, z digestoře, apod.).

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 komentář

  • No já i manžel uvažujeme nad tepelným čerpadlem, jen ty ceny kdyby nebyly tak vysoké… :/

Leave a Comment