Bydlení

Tepelné čerpadlo do staršího rodinného domu

Napsáno angelo

Mnoho majitelů starších rodinných domů si myslí, že tepelná čerpadla patří jen do novostaveb. Tak to ale není. Majitelé starších domků, chalup a chat mají možnost vytápět své bydlení moderně a efektivně.

Hlavní výhodou všech tepelných čerpadel je především úsporný provoz. Proto se tepelná čerpadla vyplatí hlavně tam, kde je spotřeba energie vysoká, tedy v již postavených starších domcích.

Výběr tepelného čerpadla je individuální

Pokud jste se rozhodli pro pořízení tepelného čerpadla, je nutné posoudit, jaký typ čerpadla je pro váš dům vhodný. S tím vám pomůže odborník nebo specializovaná firma, která vše posoudí a poradí nejlepší možné řešení.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Nejčastěji využívaným typem tepelného čerpadla je vzduch-voda. Toto čerpadlo funguje na principu, že získává teplo z venkovního vzduchu a využívá ho pro ohřev vody. Velkou výhodou tohoto čerpadla je, že se snadno instaluje a nemá příliš velké nároky na prostor. Jinými slovy, vejde se téměř všude.

TIP: Tepelná čerpadla nabízí dlouhodobě nejlevnější náklady na teplo.

Další výhody tohoto čerpadla:

  • maximálně ekonomický a nenároční provoz,
  • s instalací souvisí jen minimální stavební činnosti,
  • při topení tepelným čerpadlem se neznečišťuje ovzduší,
  • lze jej nainstalovat kdekoliv (např. v novostavbách, již postavených domech, bytech, firemních objektech, chatách a chalupách),
  • kombinace s ostatními tepelnými zdroji (např. se zemním plynem, tuhými palivy, elektřinou, peletkami a mnohými dalšími).

Za nevýhody lze pak považovat nižší funkčnost při větších mrazech, kolísání výkonu a vyšší hlučnost, což se někomu nemusí líbit. V tomto směru je tedy zapotřebí sáhnout po kvalitnějším zařízením, která jsou oproti levnějším modelům mnohem tišší.

Vsaďte na ověřenou značku

Jak už je to se vším, tak i tepelných čerpadel je na trhu celá řada. Jak ale vybrat to kvalitní čerpadlo? Vsaďte na ověřené značky. Takovou je například japonská firma Mitsubishi Electric, která patří mezi nejvýznamnější výrobce tepelných čerpadel, klimatizací a větracích systémů. V tomto oboru je více než 85 let, takže se firma opírá o dlouholetou praxi, zkušenosti a technologické inovace. Tepelné čerpadlo Mitsubishi se tedy vyznačuje kvalitou a oproti jiným nabízí mimořádně stabilní výkon.

V letošním roce 2018 navíc společnost představila dvě inovativní řady s názvem Power Inverter, kterou lze využít u pasivních, nízkoenergetických a menších rodinných domech, a Zubadan Inverter – New Generation, které nachází uplatnění v novostavbách, starších domech nebo větších objektech. Obě jednotky vynikají velmi tichým chodem a ještě úspornějším provozem.

Kam se čerpadlo vzduch-voda hodí?

Tepelné čerpadlo vzduch-voda se vybírá hlavně tam, kde se neví, jak bude vypadat chod domu. Změní se například celkový počet lidí v domácnosti a dojde tak ke změně spotřeby teplé užitkové vody. Skvělou volbou je i pro rodinné domky s bazénem, kdy tepelné čerpadlo dokáže levně vyhřívat bazénovou vodu.

Montáž tepelného čerpadla

Montáž tepelného čerpadla není nijak náročná. Tepelné čerpadlo vzduch-voda nezabere velký prostor. Celý systém se skládá z vnitřní a vnější jednotky, které lze nainstalovat bez jakýchkoliv stavebních úprav. V domě není zapotřebí ani plyn, stačí jen určitý prostor, který je minimální, a elektřina.

Pro výběr vnitřní i vnější jednotky tepelného čerpadla pro váš dům se obraťte na odborníky, kteří vám v tomto směru dobře poradí. Jednou z takových firem je i CTC Plzeň s.r.o., která se zabývá návrhem, prodejem a montáží energetických zařízení.

About the author

angelo

Leave a Comment