Bydlení

Nábytek a jaký materiál je vhodný k jeho výrobě

Napsáno angelo

Kancelářský nábytek a veškeré vybavení do kanceláří mají především splňovat požadavek funkčnosti a praktičnosti. Pro různé typy nábytku se hodí různé materiály podle účelu a využití. Určité druhy vybavení kanceláří musí však odpovídat nárokům na estetičnost a zároveň odolnost proti poškození.

Přestože je dřevo klasika, jisté je, že nábytek z masivu se bude lépe vyjímat v tradiční rustikální kuchyni nebo v domácí ložnici, kdežto pro moderní kanceláře je třeba vybírat moderní materiály!

Dřevo a jiné materiály pro nábytek do kanceláří

Pro výrobu skříní nebo stolů je stále nejžádanějším materiálem dřevěný masiv. Jedná se o kvalitní surovinu, která dodá interiéru jedinečnou atmosféru. Dřevo je přitom ekologické a nezatěžuje životní prostředí.

Zaměříme-li se ovšem například na dřevěné kancelářské police, kontejnery nebo kancelářské skříně, obvykle se jedná o výrobek z podýhovaného materiálu. I základní deskový materiál pro výrobu nábytku je na bázi dřeva. Zpravidla se jedná o různě drcené a zpracované kousky dřeva a liší se hrubostí dřevěné drti, ale také typem lepidla i konečnou povrchovou úpravou.

Výrobci používají především:

· Dřevotřískové desky, označované jako DTD. Jde o desky vyrobené z třísek, které jsou slisovány pomocí formaldehydových pryskyřic. Hodí se jako nosný materiál pro laminování nebo dýhování.

· Dřevovláknité desky, označované jako MDF (z angl.Medium Density Fibreboards). Ty se vyrábějí z vláken jehličnatých dřevin, která jsou následně obalena a spojena lepidlem za vysokého tlaku a teploty. Pro svou kvalitu jsou často používány jako plnohodnotná náhrada dřevěného masivu a díky hladkému povrchu se tyto desky snadno upravují buď lakováním či laminováním nebo opět dýhováním. Přičemž dýha je tenký plát dřeva, používaný v různých tloušťkách a nalepovaný na desku jako dekorativní povrchová úprava. Lze ji vyrobit jak z běžného domácího, tak i exotického dřeva. Z toho důvodu jsou dýhované desky často používány k výrobě luxusnějších a reprezentativních kusů nábytku.

· Laminované dřevotřískové desky, označované jako LTD. Jádrem lamino desek je vlastně opět dřevotřískový materiál, který je následně polepen vrstveným papírovým povlakem. Ten je zalitý melaminovou pryskyřicí. Proces laminování zvyšuje tvrdost desky a její odolnost proti opotřebení. Při výrobě kancelářských stolů, skříněk nebo polic je to to dnes zdaleka nejpoužívanější materiál. Nejen kvůli své dobré cenové dostupnosti, ale také díky velkému výběru dekorů a tlouštky.

Skleněné prvky do kancelářských prostor

Stylovým doplňkem každého interiéru je rozhodně sklo! Hodí se přitom i do kancelářských prostor. Nikoli příliš k výrobě nábytku, ale každopádně si jej dokážeme představit k oddělení jednotlivých kanceláří nebo open space pracovišť, případně zasedacích místností.

Skleněné detaily můžeme přitom spatřit již ve vstupních prostorách, neboť jsou častou součástí recepčních pultů.

Pokud přeci jen mluvíme o nábytku, dokážeme si sklo představit třeba na konferenčním stolku. Zde působí svěžím a atraktivním dojmem, zejména v kombinaci s ocelí nebo dřevem.

Sklo je jedním z nejstarších a nejdéle používaných materiálů, který je zcela bezpečný. Při výrobě nábytku ze skla je třeba nicméně být opatrný zejména na zabroušení hran. Kvůli tvrdosti a odolnosti je nábytkové sklo kalené neboli tvrzené. Ohřívá se až na 620 stupňů a následně se prudce ochlazuje studeným vzduchem pod tlakem.

Někomu může být pocitově skleněná deska nepříjemná. Rozhodně při manipulaci s předměty na něm může docházet ke zvýšenému hluku. Náročnější je i údržba. Z toho důvodu se používá spíše jako elegantní doplněk jednotlivých kusů nábytku.

Kovový nábytek do kanceláří

Pokud si rozhodně dokážeme nějaký materiál vybavit v rámci interiérů kanceláří, pak je to určitě kov. Různé konstrukce z tohoto materiálu se využívají při výrobě mnohého vybavení. Pokud odmyslíme výše zmiňované laminové a další desky, pak při výrobě kancelářských skříní a boxů je jednoznačně hojně používán ocelový plech.

Nejen v průmyslovém prostředí se dnes vyskytují ocelové regály pro vybavení skladů. V duchu industriálního designu se tento materiál používá i na výrobu kancelářských regálů či vybavení do archivů na přehledné uchovávání příslušných dokumentů. Obvykle se z důvodu zachování kvality a odolnosti proti poškození používá povrchová úprava práškovým lakem.

Ocelové konstrukce se dále používají v kombinaci s jinými materiály například pro výrobu kancelářských židlí či křesel a samozřejmě i psacích stolů! U některých modelů nábytku se používá i chrom. Třeba při výrobě noh u židlí, případně nožek pohovek.

Všudypřítomné plasty

Bylo by neobvyklé, pokud bychom v tématu materiálů pro výrobu jakéhokoliv vybavení interiéru nezmínili plasty. Navzdory trendům k trvale udržitelnému rozvoji a všemožně ekologické výrobě či přístupu k čemukoliv, nedokážeme si interiéry bez plastů představit.

Objevují se jako klíčový materiál v mnoha oborech a na mnoha pracovištích.

Při výrobě nábytku do kanceláří či obchodních prostor, ale například i do restaurací si hravě vybavíme celou řadu drobných doplňků z plastu. Může se jednat o malé detaily jako například odpadkové koše, kolečka ke kancelářské židli nebo pojízdnému stolku či kartotéce. Plastové mohou být i područky křesel nebo jen úchyty šuplíkových kontejnerů. Plastový sedák v elegantní kombinaci s kovem či chromem může vytvořit stylovou židli do kavárny stejně tak jako do jednací místnosti.

Textilie a kůže

Výčet materiálů by mohly uzavřít suroviny používané zejména na potahy sedáků kancelářských židlí, křesel, ale i pohovek. Vzhledem k vysoké frekvenci používání a zatížení je hlavním kritériem zejména odolnost proti žmolkům a proti otěru.

Nejčastěji jsou dnes používány materiály na bázi 100% polyesteru. Do dražších variant se přidává vetkaná viskóza nebo vlna.

Kromě takového zpracování nebo mikrovlákna se na čalounění také používá samet, který je stále v kurzu. Původně byl zpracován z hedvábí, ale ve 20. století se postupně vyvinuly syntetické samety na bázi polyesterových nebo viskózových vláken a další směsi.

Kůže využívaná v nábytkářském průmyslu je obvykle kůže hovězí. Buď se upravuje impregnací nebo se používá v naturálním stavu. Vyniká dlouhou životností a minimálními nároky na údržbu. Což jsou dvě podstatné výhody odmyslíme-li, že například sedací souprava z kůže je finančně náročná záležitost, působí velmi luxusně a exkluzivně a je vhodná třeba do pracovny ředitele společnosti.

Naproti tomu stylová, levnější, a přitom nadčasová povrchová úprava, je kůže syntetická neboli eko kůže. Jde o moderní vysoce odolný potahový materiál, který neobsahuje žádné živočišné materiály a snadno se udržuje. Zpravidla obsahuje 12 % polyesteru a 88 % PVC.

About the author

angelo

Leave a Comment