Prosedíme několik hodin denně. Sedíme v kanceláři, v dopravních prostředcích, doma u televize nebo u počítače. A ani nás nenapadne, že právě dlouhé sezení je prvotní příčinou některých našich nemocí.
Většina odborníků řadí sezení na židli, křesle nebo gauči mezi prokletí dnešní doby. A varuje!
Co všechno způsobuje dlouhé sezení
Sezením především dáváme zabrat páteři. Ohýbáme ji v nepřirozené pozici, čímž zatěžujeme meziobratlové ploténky i svaly. Dlouhodobě si tím zaděláváme na velké bolesti zad, dokonce až na nenávratnou degeneraci a deformaci páteře a pohybového aparátu.
Víte, že bolest páteře je nejčastější příčinnou omezení pohybu u lidí mladších než 45 let? Náhlý pohyb po dlouhém sezení páteři, svalům i kloubům odvyklým dlouhým sezením pohybu, spíš škodí.
Při dlouhém sezení se také utiskuje krevní oběh, je omezeno dýchání a trávení. Snižuje se svalová činnost, takže ochabují svaly a tím se ztrácí podpora pohybu lymfy a transport odpadních látek z těla. Některé studie dávají do souvislosti přemíru sezení se srdečními chorobami, cukrovkou i rakovinou.
Sezení a obezita
Sezení je jednoznačně další z příčin obezity, protože je narušen oběh lipázy (enzym, který štěpí tuky). Pasivní sezení má tak za vinu problémy s trávením a metabolismem tuků. Ten se kvůli nedostatečnému uvolňování štěpícího enzymu lipázy nerozkládá a nespaluje, krví se dostává zpět do oběhu a ukládá se v tepnách a pod kůží. Některé studie spojují dlouhodobé sezení s obezitou, onemocněním srdce a diabetes, ato třikrát častěji než u pohyblivějších lidí.
Co je aktivní sezení?
Odborníci varují před pasivním sezením delším než 4 hodiny, nepomůže ani, že po osmihodinové směně jdete do tělocvičny a “dáte si zabrat”. Naopak takový šok po celodenním nicnedělání svalům spíš uškodí.
Zkuste aktivní sezení na speciálních židlích, jejichž výkyvné sedáky zajišťují optimální držení těla při sedu díky práci svalů. Tím předejdete vážným problémům a ulevíte si od bolesti, jestliže už problémy máte.