Bydlení Interiér

Ozdoba oken aneb Jak pečovat o záclony

Záclona je ozdobou každého okna, proto se vyplatí věnovat jí správnou péči. Jejich vzhled ovlivní především to, jak o ně pečujeme. Záclony pereme v závislosti na jejím materiálu, ale většinou na maximálně 30 stupňů. Před vložením do pračky je poskládáme. Použít můžete také pytlík, který je určený k praní jemného prádla.

Navolíme si nejšetrnější program, kterým dnes téměř každá automatická pračka disponuje. Přidáme aviváž, která pomůže změkčit vlákno, ale také záclonu a s ní celou domácnost provoní. Zvolíme nejšetrnější odstřeďování nebo ždímání úplně vypneme. Některé typy záclon se žehlí a jiné nemusí. Pokud záclonu neždímáme vůbec, necháme jí chvíli okapat a poté ještě mokrou pověsíme přímo na okno. Nešetrným ždímáním riskujeme polámaní vlákna, které nenapraví ani žehlení. Lépe je držet se rad, které uvádí přímo výrobce.Ozdoba oken aneb jak pečovat o záclony

Záclony pereme dle jejich vytížení

To, jak často budeme muset záclony prát, záleží, jak moc je vystavena znečištění. Zda se jedná o domácnost s kuřáky, prašné prostředí a další. Záleží také, jestli je záclona v obýváku či kuchyni, kde je vystavená párám a mastnotě z vaření. Mezi další faktory patří požadavky na čistotu domova, a ty se u každého liší. Obecně však platí, že se záclony perou jednou za dva měsíce.

Jak vybělit záclony

  • Záclony v domácnostech kuřáků mají tendence chytat žlutý nádech. Avšak tam, kde se zase více práší, rychleji šednou. Jak docílit toho, aby byla záclona opět hezky bílá? Mnohdy stačí do hlavního praní přidat kypřící prášek do pečiva nebo lžíci jedlé sody. Jestliže je záclona hodně zašlá, necháme jí namáčet v roztoku hodinu a teprve poté vypereme.
  • Dalším skvělým pomocníkem při bělení je fialka. Lépe řečeno fialová tinktura, kterou seženete v každé lékárně na afty. Stačí pár kapek, které přidáte do hlavního praní. S množstvím to nepřehánějte, aby záclona nebyla nakonec fialová.
  • Lahvička 5% peroxidu vodíku také umí se záclonami divy. Použít můžete i kuchyňské pomocníky a do hlavního praní přidat lžíci soli nebo ocet.

 

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment