Podle průzkumů si jen pětina lidí, kteří si sjednávali majetkové pojištění, přečetla pojistné podmínky. Polovina je letmo prohlédla, třetina pojistnou smlouvu podepsala bez jejího přečtení včetně pojistných podmínek. Vzhledem k těmto statistikám není divu, že mnozí majitelé nemovitostí nemají tušení proti čemu a v jaké výši jsou pojištěni. Tápou ale i ohledně produktů a druhů majetkových pojištění. Co vše je možné pojistit a jaké jsou základní druhy pojištění majetku?
Pojištění majetku
Nejčastějšími druhy pojištění majetku jsou pojištění nemovitosti a domácnosti. Zatímco pojištění nemovitosti se týká budovy jako celku a jejích pevných součástí, pojištění domácnosti naopak veškerého vybavení bytu. Někdy se vztahuje také na pevné součásti, jako jsou kuchyňská linka a podlahy, ale i na věci, které jsou na půdě nebo ve sklepě. Tyto detaily jsou uvedeny v pojistných podmínkách. Kromě těchto druhů pojištění lze také pojistit obytné a kancelářské budovy, sjednat pojištění prodloužené záruky nebo pojištění nahodilého poškození a odcizení.
Co lze pojistit?
Při pojištění nemovitosti je vhodné ji komplexně ochránit i pojištěním domácnosti s krytím rizik typu požár, povodeň, vichřice, krupobití nebo voda z vodovodního zařízení. Kromě základních rizik bývají v základní ceně i některá katastrofická nebo méně častá, bývají jimi např. škody způsobené zvěří na budově nebo bytu, zkrat na elektromotorech, vandalismus, graffiti, ale i pojištění vedlejších budov nebo zahrady včetně rostlinné kultury při požáru.
Nezapomeňte na pojištění odpovědnosti
Kromě pojištění majetku je nutné mít ještě sjednané pojištění odpovědnosti. To hlavně v případě škod, které způsobíte svým neopatrným jednáním ostatním. Může se jednat o rozbitou vázu v obchodě, ale nejčastějšími případy bývají škody v domácnosti, které mají dopad na sousedy, např. při vytopení ostatních bytových jednotek při vodovodní havárii. Pojištění odpovědnosti bývá součástí pojištění majetkových, má celosvětovou platnost a vztahuje se na všechny členy domácnosti.