Přestože se rozdíly mezi bydlením ve městě a na venkově pomalu stírají, stále ještě si život na obou místech zachovává určitá specifika, díky nimž se dělíme do dvou nesmiřitelných táborů: těch, co nedají dopustit na město a těch, kdo si neumí život ve městě ani představit.
Na otázku, kde se žije lépe, neexistuje jednoznačná odpověď, jsou jen drobné či větší důvody, proč se vám líbí právě tam, kde žijete.
Proč je lákavý život na venkově
Pokud jde o mladší generace, život na venkově volí především kvůli dětem, je tam bezpečněji, lepší životní prostředí a na zahrádce čerstvá zelenina bez dusičnanů. Když už se na venkov nastěhujete, zjistíte, že lidé k sobě mají blíž a jsou připraveni vám podat pomocnou ruku, pokud ji potřebujete.
Zábava se sice točí jen kolem jednoho pohostinství, možná i nějakého zájmového sdružení, rozhodně však není horší než v některém z městských klubů.
Venkov láká ty, kdo chtějí žít uprostřed přírody a v souladu s ní.
Je město jen pro kariéristy?
Rozhodně jsou ve městě lepší možnosti, jak sehnat dobré zaměstnání nebo postupovat na kariérním žebříčku. Nebo se musíte smířit s každodenním dojížděním. Není to ale jediný důvod, proč lidé odcházejí do měst. Je to o pohodlnějším způsobu života, dostupnosti sportovního i kulturního vyžití, ale i lékařské péče a dalších služeb.
Také obchodní centra jsou na dosah, nemusíte na velký nákup dojíždět řadu kilometrů.
Na druhou stranu ve městě musíte počítat s větší kriminalitou a lhostejností lidí kolem vás. Anonymita velkých sídlišť možná někomu vyhovuje, obecně ale spíš většině z nás po čase vadí, na někoho dokonce může působit depresivně.
Američani mají předměstí, my satelity
Sloučit výhody venkova a města je možné v tak zvaných satelitních městečkách. Tyto obce jsou na dosah velkých měst, ale bydlení v nich je s výhodami venkova. U nás si tento typ bydlení získává stejnou oblibu, jako svého času život na předměstí v USA. Jestli si nejste jisti, který život je ten prvý pro vás, zkuste jít na půl cesty.