Nezařazené

Jak vyčistit zlato aneb poklady jak ze škatulky

Každý nejspíš ví, jak sám doma může vyčistit stříbro. Se zlatem už je to krapet složitější. Pravdou je, že zlato zase nevyžaduje tak časté čištění, jako stříbro, ale o to šetrněji s ním musíte zacházet. Za každých okolností mějte na paměti, že práce se zlatem musí být maximálně šetrná, aby nedošlo k jeho poškození. Pokud se na tuto práci necítíte, svěřte své zlato do rukou odborníků. V jiném případě se společně podíváme na možnosti, jak si zlato doma sám vyčistit.

Jak vyčistit zlato svépomocí

  • Nejsnadnější je odstranění prachu, špíny a mastnoty. Pro tento případ většinou postačí, když své zlaté šperky vyčistíte obyčejným mýdlem a měkkým kartáčkem na zuby. Nikdy nepoužívejte tvrdý, protože hrozí poškrábání vzácných předmětů. Pokud je zlato velmi znečištěné, můžete zkusit vřelou vodu s trochou saponátu.
  • Jako další možnost se nabízí čištění pomocí jemného hadříku, který namočíte do benzínu nebo směsi 1:1 lihu s vodou. Do této směsi je možné na chvíli i zlato ponořit, aby se špína rozpustila, a poté hadříkem dočistíte.
  • Máte doma kuřáka? Pak ho jednoduše požádejte o trochu cigaretového popela, který smícháte s vodou, až vznikne kačička. Tímto pak zkuste zlato čistit a na závěr umyjte pod tekoucí vodou. Stejnou službu vykoná i kašička vyrobená z vody a prášku do pečiva.
  • Jestliže je vaše zlato znečištěné od jiného předmětu, se kterým bylo v kontaktu a vznikly na něm červené nebo zelené skvrny, je možné jej ponořit do kyseliny citrónové. Jako další možnost se nabízí potřísnit zlatý předmět šťávou z citrónu a nechat působit několik hodin. V obou případech nakonec zlato omyjte mýdlem, vodou a vysušte.

 

 

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment