Komerční články

Jak co nejlépe vyčistit šperky?

Napsáno angelo

Šperky dnes miluje každá žena. Problém i mnoha ušlechtilých kovů je ale to, že časem mohou postupně ztrácet svůj přirozený lesk. Není však třeba zoufat, jelikož jak diamantové šperky, tak i řadu dalších lze poměrně dobře a jednoduše vyčistit. A postačí vám k tomu věci, které máte běžně ve vaší domácnosti. Pojďme se podívat, jak na to.

Pomůže bílý ocet

Prví možností je klasický bílý ocet. Ten je sám o sobě kyselinou, která umí odstranit nečistoty, ale nijak nepoškodí ušlechtilý kov. Použití této možnosti je velmi jednoduché. Stačí ocet nalít do nádoby a konkrétní šperky do něho namočit, a to alespoň na 10 – 15 minut. V případě potřeby tento proces opakujete a příliš znečištěné šperky ihned po vyjmutí dočistěte zubním kartáčkem. Uvidíte, že výsledek bude skutečně dokonalý.

Pomoci může také amoniak

Druhou látkou, která je snadno k dostání a která nám pomůže, to je amoniak. Zde je třeba dodržet hlavně správný poměr roztoku. Na čtvrtinu šálku amoniaku je třeba celý šálek teplé vody. Následně stačí konkrétní šperk umístit do daného roztoku, a to na zhruba 15 minut. Velmi účinný je tento postup v případě, kdy chcete čistit vaše zásnubní prsteny, které obsahují diamanty. Dodat samozřejmě musíme stejně jako u předchozí možnosti, že v případě potřeby můžete šperk jemně dočistit.

Pomůže alobal a jedná soda

Poměrně zajímavá kombinace, která však perfektně funguje. Zmačkejte kousek hliníkové folie, vložte na ní konkrétní šperky a následně posypte jednou sodou. Poté už stačí trocha vařící vody, kterou přes sodu přelijete. A výsledek? Třeba vaše zlaté náušnice budou opět dokonalé. U tohoto postupu doporučujeme šperky několikrát obrátit, aby se roztok skutečně dostal do všech zákoutí – je navíc třeba, aby se šperk i dotýkal folie. Tím ale stále nekončíme, protože mezi další možné metody patří třeba použití:

  • Mýdla a vody
  • Antacidových tablet
  • Speciálních čističů určených na šperky

About the author

angelo

Leave a Comment