Exteriér Komerční články

Dřevěné palubky, které vás určitě zaujmou

Palubky patří mezi oblíbené stavební materiály. A není se ani čemu divit. Fungují jako skvělý izolant, interiér zateplují i zútulňují, exteriéru z designového hlediska přidávají na zajímavosti. V místnosti obložené dřevěnými palubkami se ale také dobře dýchá i žije. A k tomu jsou i cenově dostupné.

Pod pojmem palubky rozumíme úzká prkna patřičné délky s perem a drážkou, která po spojení vytvoří jednolitou plochu. Využití palubek je opravdu bohaté. Je možné používat je jak v interiéru (podlahy, vnější obkladový materiál), tak i v exteriéru (fasádní obklady). Je však možné s nimi obložit i stropy, stěny saun či je použít na podbití staveb.

Druhy palubek

Fasádní obkladové neboli srubové palubky slouží k obkládání fasád. Je hladce opracovaná a na jedné straně zaoblená. Podobně vypadá i palubka sloužící k obkladu v interiéru, jen je o něco slabší a méně zaoblená. Pro podlahovou palubku je typická drážka, vyfrézované pero na obou stranách a stabilizační drážka na spodní straně, která je zárukou její tvarové stálosti. Dalším typem je saunová palubka primárně sloužící k obkladům interiérů saun. Ta je vyrobená ze sušeného dřeva s nízkou tepelnou vodivostí a nepodléhající fyzikálním změnám tvaru.

Rozměry palubek

Na trhu se setkáme s palubkami různých profilů a rozměrů. Délka palubek bývá buď 2, 3, 4 nebo 5 metrů. Obkladové palubky bývají silné 12 až 24 mm. Vnitřní obkladové palubky bývají slabší než palubky fasádní a podlahové. Tloušťka vnitřních obkladových palubek se pohybuje v rozmezí 12 a 16 mm a šířka mezi 96 a 121 mm. O něco silnější jsou palubky pro užití v exteriéru (srubová palubka) a palubky podlahové. Ty navíc také nemají sražené hrany.

Jaký vybrat dřevěnou podlahu?

Jak již bylo zmíněno, pro podlahovou palubku je typická drážka, vyfrézované pero na obou stranách a stabilizační drážka na spodní straně, která je zárukou její tvarové stálosti, ale jaký zvolit materiál? Výběr materiálu záleží kromě jiného také na koncovém umístění dřevěné podlahy. V interiéru se nejčastěji palubky kladou na podlahu (podlahové palubky), ale často se setkáváme i s jejich instalací na zeď či strop. V exteriéru jsou často využívané jako podlaha do altánku či na terasu. Po instalaci dřevěných podlah nevznikají mezi deskami žádné mezery a desky tak tvoří jednotnou plochu. Jedním z kritérií pro výběr dřevěných podlah je tedy jejich umístění, druhým poté samotný vzhled dřeva.

Zaměřeno na materiál

Ze všeho nejdůležitější je materiál, tedy typ dřeva, z něhož jsou palubky vyrobené, ať již se jedná o smrk, borovici, modřín, dub, cedr či exotické dřevo. Pojďme si jednotlivé materiály probrat o něco podrobněji.

Severský smrk a borovice

Nejčastěji jsou u nás používány smrkové palubky vhodné jak na podlahy, tak i obklady stěn a stropů. Pro svou měkkost však neodolávají extrémnímu zatížení. Na pohled jsou velmi zajímavé palubky ze severského smrku, světlé s malými tmavými suky. O něco tvrdší než smrk je severská borovice vynikající zajímavou kresbou dřeva a většími světlými suky. Díky nim například podlaha získá unikátní a zajímavý vzhled.

Modřínové palubky

Ještě více odolné jsou palubky modřínové, které díky vysokému obsahu pryskyřice skvěle odolávají hmyzu i dřevokazným houbám. Z estetického hlediska pak zaujmou zajímavým růžovo červeným zabarvením. Modřínové profily navíc velmi dobře vypadají a fasádám, podlahám i terasám na pohled vyloženě sluší.

Montáž dřevěných palubek

Dřevěné podlahy je možné montovat na hranoly nebo OSB desky, případně je nalepit na betonovou podlahu.

Vybíráme dřevěné podlahy do exteriéru

Jak jsme již zmínili, do interiéru mohou být umístěny i méně odolné materiály, jako jsou smrk či borovice. V případě exteriéru je ale potřeba dbát na extrémní odolnost. Dřevěné palubky se v exteriéru používají nejčastěji na fasády, zahradní domky, pergoly nebo štíty. Doporučuje se použít perodrážky o tloušťce 19mm, 23mm nebo 28mm a více. Nejvhodnějším materiálem je poté modřín. Jedná se o dřevo s extrémní výdrží v jakémkoliv počasí a s velmi dlouhou životností. Modřín obsahuje kromě jiného i více smůly,která dodává materiálu delší trvanlivost, je tvrdší a odolnější vůči povětrnostním podmínkám. Jedinou mírnou nevýhodou modřínových palubek je vyšší pořizovací cena, nicméně ta je kompenzována delší trvanlivostí materiálu.

Vybíráme prkna na terasu

Jak už název napovídá, terasová prkna jsou určena pro podlahy na terasách a to jak u vašich domů, tak například i restaurací či kaváren, ale nejen zde. Své využití naleznout také okolo bazénu nebo jako podlaha u venkovního posezení. Dnes je řeč o dřevě, ani v případě prken na terasu tomu nebude jinak.  Dřevěná terasová prkna se těší oblibě nejen pro svůj přírodní původ, ale také pro moderní, nadčasový design. Nejvhodnějším materiálem pro výrobu terasových prken je poté sibiřský modřín. Opět i zde, stejně jako u palubek do exteriéru platí, že pořizovací cena terasových prken ze sibiřského modřínu je sice vyšší, ale je vyvážena dlouhou trvanlivostí materiálu. Sibiřský Modřín odolá vlhkému prostředí daleko déle než smrkové dřevo, má extrémní výdrž v jakémkoliv počasí, déšť ani sníh ho nepřekvapí.

About the author

angelo

Leave a Comment