Komerční články

Současné trendy v rekonstrukci a zateplení

Napsáno angelo

Zateplení domů je stále více využívané a je to dobře, Díky zateplení fasády a dalších částí domu lidí můžou ušetřit na výdajích za energie až tisíce korun ročně. Nejčastěji je využívaný pěnový polystyren. Ale objevují se i nové technologie a trendy, které přinášejí zajímavé výsledky. Jaké jsou nejmodernější technologie a trendy se můžete dočíst v následujícím článku.

Šedý polystyren za bílý

V současné době je nejvíce využívaným izolačním materiálem bílý polystyren. Je nejvyhledávanější a nejvíce vyzkoušený. Objevila se ovšem novinka v podobě šedého polystyrenu, který je sice o něco dražší, ale přináší až o 20 % lepší izolační vlastnosti.

Šedý je, protože se do něj přidává grafitová příměs. Na základě této příměsi se mění nejen vlastnosti izolantu, ale také technologický postup montáže. Hlavním rozdílem mezi bílými  šedými EPS deskami je fakt, že u bílých desek je kolem 90 % slunečního záření odraženo a zbytek záření je pohlcen. U šedých desek je to naopak. Desky se tak nesmí skladovat ani zpracovávat na přímém slunci.

Čím širší, tím lepší

Změna dochází také v šířce použitého izolantu. Nároky na energetický standard jde neustále nahoru a síla izolace, která byla použitá před 15 a více lety, dnes nevyhovuje. S tímto problémem se setkává stále více domů, které byly zateplené hned na začátku 90. let a šířka izolantu byla 5 cm.

Podle doporučovaných hodnot, které berou v úvahu neustále rostoucích ceny za energií, možnosti úspor a evropskou legislativu, je ideální tepelný izolant široký 18 – 20 cm. Dům, který má nižší tloušťku nemusí v pozdějších letech vyhovovat a může tak ztrácet na své hodnotě. Proto by mělo docházet k zateplení fasády vhodným a dostatečně silným izolantem.

Nová fasáda

Z důvodu, kdy se stále více klade důraz na tepelně technické požadavky na úsporu energii, došlo ke změně úpravy konečných fasád domů. Architekti a projektanti tak dostali nový úkol. Vymyslet takovou kombinaci obvodových plášťů, aby se vyhovělo přísným legislativním požadavkům.

Díky novým technologiím, které přišly do zpracování konečných povrchových úprav, se architektům a projektantům objevily nové možnosti a výzvy. Začaly se na fasády používat imitace kamene nebo dřeva, ale také surového betonu. Jak u dřeva tak i u betonu často dochází k jejich tónování.

Odstíny vody, písku, země a lesa

Nové trendy samozřejmě zasáhly i barevné provedení nově rekonstruovaných fasád. Objevují se tak barvy, které znázorňují pestrobarevný svět přírody. Barvy se tematicky ladí do čtyř skupin. Objevují se tak barvy a odstíny symbolizující – vodu, písek, zemi a les.

Na své si přijdou i investoři, kteří dávají přednost sytějším a intenzivnějším barvám, které současným trendům vévodí. Firma Ceresit uvádí na trh i nové systémy na fasády také myslí na ochrannou funkci, a tak jsou systémy s extrémní odolností fasády vůči mechanickému poničení a silnému tepelnému namáhání.

Vnější zateplení ETICS

Největší novinkou je certifikovaný vnější tepelně izolační systém – ETICS. Ten splňuje požadavky technické specifikace Evropského technického schválení ETA. Základem kvalitní a funkční tepelné izolace je správná aplikace zateplovacího systému.

Klíčovým prvkem jsou tepelně izolační desky. Je možné používat EPS nebo MW. Pro oba typy platí stejný postup. Desky jsou k obvodové zdi přilepeny lepící a stěrkovou hmotou a mechanicky ukotveny plastovými, talířovými hmoždinkami.

Poté se vytváří základní vrstva. Ta vzniká kombinací lepící a stěrkové hmoty. Jer vyztužena skleněnou síťovinou, to kvůli prasklinám. Na závěr přichází omítka.

Za informace děkujeme společnosti morez stavební s.r.o. – zateplení fasád České Budějovice.

About the author

angelo

Leave a Comment