Komerční články

Jak postupovat při prodeji bytu Praze?

Napsáno angelo

Uvažujete o prodeji bytu v Praze? Máte k prodeji družstevní byt, byt v osobním vlastnictví, anebo je váš byt zatížen hypotékou? Ve všech případech lze uskutečnit prodej bez větších problémů, stačí vědět, jak na to!

Prodej svépomocí nebo s pomocí realitní kanceláře

Komplexní realitní servis v oblasti prodeje bytů zajistí zkušený realitní makléř v Praze nebo vyzkoušejte služby realitní kanceláře. Postupovat můžete i na základě vlastního rozhodnutí a najít si vlastní způsob nejideálnějšího prodeje. Jestliže budete využívat inzeráty, prodávat svým známým apod, i tak je nutné mít v pořádku veškeré podklady. Realitní makléři mají bohaté zkušenosti a v případě, že chcete svůj byt prodat co nejvýhodněji, je dobré se s nimi alespoň poradit.

Prodej bytu v osobním vlastnictví

Jak postupovat při realizaci prodeje bytu v osobním vlastnictví? Nejprve je nutné si obstarat podklady k prodeji, kde nesmí chybět aktuální list vlastnictví, snímek z katastrální mapy, nabývací titul, ale také případné další listiny, plánky apod. Z uvedené dokumentace musí být patrno, že jste vlastníkem bytu a můžete tedy zrealizovat prodej.

Stanovte kupní cenu

Dále se zaměřte na stanovení reálné kupní ceny, kterou lze odvodit například podle momentálních cen podobných bytů. Ceny se ve většině případů snižuje o cca dvacet procent. Pokud si projdete podrobně inzerci, zjistíte, že je většina bytů stejně nadhodnocených a skutečná kupní cena se pohybuje v nižších částkách. Cenu můžete konzultovat s realitní kanceláří, která vám pomůže určit optimální cenu, jak pro vás, tak pro případné kupce.

Nabízejte byt k prodeji

Jak postupovat při prodeji bytu dále? V následující fázi se musí o koupi bytu dozvědět potencionální zájemci. Podejte si vlastní inzerci nebo sepište smlouvu s realitní kanceláří. Cena inzerce i smlouva s realitkou jsou zpoplatněny a výše ceny se pohybuje v závislosti na reálnosti kupní ceny, doby inzerce nebo u realitní kanceláře na kupní ceně. Tyto poplatky činí několik stovek až několik desítek tisíc Kč. Realitní kanceláře si berou procenta z kupní ceny.

Máte kupce pro byt? Ještě nejste u konce…

Po nalezení kupce pro byt dochází ke konkrétnímu dohodnutí podmínek prodeje. Připraví se kupní smlouva a splácí se kupní cena. V tomto případě si můžete zaplatit právní služby, jejichž ceny se odvíjejí podle složitosti smlouvy. Po podepsání kupní smlouvy se sepíše návrh na vklad do katastru nemovitostí a podá se návrh na vklad. Bude se platit stanovená cena kolku. Odhad nemovitosti obstará soudní znalec ke dni podepsání kupní smlouvy – ceny za služby se stanovují podle náročnosti.

Na konec dojde z zavkladování převodu a kupní smlouva s vyznačením nabytí právní moci vkladu se pošle oběma stranám. Do tří měsíců od nabytí právní moci vkladu má ještě dojít k podání přiznání dani z převodu nemovitosti.

About the author

angelo

Leave a Comment