Komerční články

Jaký vybrat koberec do obývacího pokoje?

Napsáno angelo

oberce se po období stagnace dostávají opět na výsluní. Patří k jedněm z nejpříjemnějších podlahových povrchů a mají výborné izolační vlastnosti. Pokud máte doma plovoucí podlahu, parkety, či dlažbu a přesto toužíte po koberci, jsou pro vás vhodné kusové koberce.

Proč si vybrat koberec

  • snižuje hlučnost v interiéru
  • dekorativní  funkce – změní vzhled celé místnosti
  • některé jsou vhodné i pro alergiky – zabrání poletování chuchvalců prachu po podlaze

Kusové koberce nebo celoplošné?

Celoplošný koberec se používá pro pokládku do celé místnosti. Tuto variantu volí proto ti, kteří chtějí koberec jako hlavní podlahovou krytinu. Kusové koberce se naproti tomu používají jako estetický doplněk k jiným druhům podlahových krytin.

Kusové koberce

Nejdůležitějším je u tohoto typu koberců vzhled, barva a tvar. Měly by podtrhovat a doplňovat celý interiér. Platí, že čím výraznější podlahová krytina a nábytek, tím umírněnější by měl být koberec.

Barva koberce

Obecně je známo, že tmavší odstíny prostor opticky zmenšují. Naopak světlé barvy místnost rozjasňují a zvětšují. Zelená a šedá jsou chladné barvy. Červená, žlutá a hnědá působí teple. Výrazné a křiklavé barvy interiér rozveselí.

Kusové koberce do obýváku

V obývacích pokojích se umisťují většinou pod konferenční stolek. Tvar kusového koberce do obýváku by měl kopírovat tvar stolku a neměl by zasahovat pod sedačku. Dojem luxusu působí koberce s vysokým vlasem. Pořídit si je můžete v různých barvách, stylech i tvarech.

Cena a kvalita

Koberce z umělého vlákna představují levnější variantu než koberce z přírodních vláken. Kvalita se pozná podle hmotnosti metru čtverečního, vliv má i množství uzlíků.

Koberce z přírodních materiálů

Velmi oblíbené jsou vlněné koberce. Je to zejména díky přepychovému vzhledu, přirozené kráse a přírodním vlastnostem. Vyznačují se také nenáročnou údržbou. Přírodní vlákna dýchají, vytváří tak příjemné klima, což ocení zejména alergici. Jejich cena se pohybuje zhruba od 1000 korun za metr čtvereční. Koberce z rostlinného vlákna nejsou příliš známé, přitom mají teplý, přirozený vzhled.

Koberce z těchto vláken lze ekologicky likvidovat. Odolnější vlákno má sisal, neboť je mastnější. Sisalové koberce se prodávají v široké barevné škále a jejich cena se pohybuje kolem 4500 korun za kus. Koberce z kokosu jsou hrubší a jejich cena oproti jiným přírodním materiálům patří mezi nižší. Cena za kus se pohybuje okolo 2400 korun. Kokosové koberce se hodí k rustikálnímu nábytku díky svému přírodnějšímu vzhledu.

Koberce s umělým vlasem

Koberce z umělého vlákna se nejčastěji prodávají jako celoplošné, zátěžové. Mezi nejčastěji používané vlákno u celoplošných koberců patří polyamid. Je mimořádně pružný a trvanlivý. Je vhodný do zátěžových místností, do obývacího pokoje nebo do dětského pokoje.

Oblíbeným materiálem je také polypropylen, zejména pro svou nižší cenu. Odolává vlhku a je barevně stálý. Jeho nevýhodou je malá pružnost. Nabídka koberců je na trhu velmi široká. V obchodech získáte informace o konkrétním koberci díky identifikačnímu štítku. Ten udává informace o materiálu, šířce, ceně a použití.

About the author

angelo

Leave a Comment