Nezařazené

Jak vyčistit stříbro levně i hravě

Napsáno Nikol Blahova

Vlastníte stříbrné šperky, které již časem zašly a zčernaly? S černáním stříbra se musíte chtě nechtě smířit, neboť zub času je neoblomný. Pokud máte doma kousky, které již mají svá nejlepší léta za sebou, ale i přesto se jich nechcete vzdát, je ten ideální čas na jejich čištění. K tomu se můžete postavit dvěma způsoby: vyčistit si ho vlastní šikovností doma, nebo mu jeho dávnou krásu zajistit odnesením do zlatnictví. Máte strach, jak s vašimi cennostmi ve zlatnictví naloží? Pak si s našimi užitečnými stříbro vyčistěte sami doma! Věřte, že způsobů je hned několik a záleží jen na vás, pro který se rozhodnete.

 • Ocet

  Jak jistě dobře víte, ocet je v domácnosti nedocenitelným pomocníkem. Pomocí jeho složení s ním vyčistíte celou řadu věcí, stříbro nevyjímaje. A jak postupovat? Připravte si 1 litr horké vody, do kterého přidejte 1 lžíci octa. Do vytvořené směsi minimálně na 15 minut vložte stříbrný předmět, který chcete vyčistit. Jakmile čtvrthodinka uběhne, jednoduše daný šperk vytáhněte, osušte a radujte se z navrácené krásy!

 • Citrónová šťáva

  Nemáte-li zrovna po ruce ocetcož by bylo překvapivé, neboť právě ocet máte doma prakticky kdykolimůžete použít citrón. Postupujte úplně stejným způsobem jako při čištění pomocí octu, který akorát nahraďte šťávou z citrónu.

 • Vata

  Kdo by chtěl postoupit na vyšší level a stříbro vyčistit opravdu pečlivě, může k tomu použít speciální vatu. Ta se dá sehnat v obchodě a je určená právě na stříbro. A jak postupovat? Jednoduše s ní vyčistěte zašlé stříbro, ale pozor – vata je použitelná pouze jednou!

 • Zubní pasta

  Ačkoli se jedná o poměrně snadný způsob pro čištění stříbra, přistupte k němu až tehdy, kdy nebudete mít jinou možnost. Kolují názory, že zubní pasta stříbro poškozuje, a proto je k jeho čištění nevhodná. Pravdou je, že musíte mít zubní pastu, která neobsahuje mikrogranule.

Tip na závěr: nejúčinnější způsob, kterým lze vyčistit stříbro

Na konec jen to nejlepší, a proto vám závěrem představíme nejúčinnější a zároveň nejprověřenější tip. Na první pohled se možná zdá jako nejsložitější, jakmile ale uvidíte výsledky, určitě budete nadšení. A jak tento tip funguje? Nádobu vystelte alobalem a nalijte do ní vroucí vodu, do které přidáte sůl – 5 lžiček na 1 litr vody – a důkladně rozmíchejte. Stříbro omyjte mýdlem, opláchněte vodou a vložte do nádoby, kde ho nechte tak dlouho, dokud neuvidíte výsledky. Úspěch zaručen!

About the author

Nikol Blahova

Veškerý volný čas trávím s prsty na klávesnici. Psaní článků se stalo mým největším koníčkem, který mě baví, naplňuje a dává do života něco nového. Neustále si rozšiřuji obzory a učím se novým věcem, které se mi hodí v reálném životě. Do svých článků se snažím dávat maximum a kousek sama sebe.

Leave a Comment