Interiér Osvětlení

Jak vybrat stojící lampu

Jednu dobu to vypadalo, jako by stojacím lampám odzvonilo, ale naštěstí se opět vracejí na scénu. A proč by také ne? Byla by to velká škoda. Stojací lampy vnesou světlo do každého domova. Jsou nejen praktické, ale mnohdy i dominantním prvkem místností. Mohou být různě vysoké, mají různou intenzitu osvětlení, různorodý design a nabízí se možnost výběru barev i materiálu. Stojací lampy dělíme do několika kategorií od těch klasických s cylindrem až po ty, které se dají různě nasměrovat nebo mají výsuvná ramena. Zapomenout nesmíme ani na lampy se stmívačem. Lampu do místností vybíráme jednak podle toho, aby ladila s dalším vybavením, ale na zřetel bereme i samotný zdroj světla.

Lampy se stmívačem

Tento typ lampy nachází uplatnění v mnoha místnostech. V obýváku, pokoji, ložnici i kanceláři a to především proto, že disponují výhodou regulace osvětlení. Této možnosti lze využít u různých příležitostí. Třeba jako světelnou kulisu u sledování televize, posezení s návštěvou, relaxaci. Pokud však potřebujeme číst knihu, háčkovat v pohodlí křesla využijeme lampu na plný výkon.

Lampy s výsuvným ramenem

Díky speciálnímu mechanismu se dá lampa otáčet a upravovat tak, aby svítila přesně do míst, kam zrovna potřebujeme. Velmi časté využití nalézají právě tyto lampy v obýváku, kde poblíž stojí pracovní stůl nebo rovnou v kancelářích.

Lampy s cylindrem

Smysl pro detail, ale i funkčnost je vlastní úplně všem lampám. Stojací lampy s cylindrem mohou být v různém provedení. Od retro, vintage, romantické až po nadčasový design. Mít vždy dostatek světla po ruce, patří bezesporu mezi výhody, které se lampám nedají upřít. Neodolatelně vypadají ty, které mají dřevěnou nohu a cylindr z režného plátna, ale ani kovová v patinované úpravě není od věci. Výběr je skutečně neomezený.

 

 

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

1 komentář

  • My máme doma lampu s regulací osvětlení a nemůžeme si ji vynachválit. Navíc má dvě „hlavy“ a každá má svůj regulátor, takže paráda.

Leave a Comment