Receptů na dýňovou polévku existuje nespočet a musím říci, že všechny jsou výtečné. Do polévky si můžete přidat i další ingredience navíc nebo některé odmyslet. Základem však zůstává, jak jinak dýně Hokaido. Dýně má v gastronomii velmi široké využití a na světě jsou desítky různých druhů dýní. Ještě před pár lety musela dýně o svou přízeň bojovat. Některé druhy nejsou zrovna malé a lehké. Nedobře se s ní manipuluje a ještě hůř pracuje a v kompotu není nic moc. Jenže to nám byl znám pouze jeden druh. Dnes je jich na pultech obchodů a také tuzemských polích nespočet. Mimo jedlých dýní existují i okrasné, ale o tom snad někdy příště.
Dýně do dnešního receptu je bohatá na vitamíny i minerální látky: fosfor, vápník, hořčík, draslík, betakaroten a vitamíny A, B, C. Mimo to má dýně i léčivé účinky. Pomáhá s onemocněním sleziny, slinivky, poruchách ledvin, žaludečních a srdečních potíží. Má nízký energetický obsah, ale mnoho vlákniny a detoxikační účinky. Vhodná je i jako součást jídelníčku u redukčních diet. Dýně rozhodně patří mezi potraviny, které by u vás neměly chybět.
Ingredience na polévku
- 500g dýně Hokaido
- 2 lžíce másla
- 1 cibule
- Sůl a pepř podle libosti
- 1l vody
- 1 stroužek česneku
- Vegeta
- Špetka muškátového oříšku
- 100ml smetany
- Olivový olej
Postup přípravy
Dýni rozkrojíme, vydlabeme a zbavíme slupky. Jednotlivé dílky opláchneme a nakrájíme na kostičky. Oloupeme cibuli a nakrájíme na drobno – dáme zesklovatět na máslo. Poté přidáme i dýni, kterou jsme si upekli na trošce oleje v troubě. Dýně se peče cca 15 minut a zkusíte, zda je měkká. Pečená má totiž úplně jiný břink než vařená. Pak dolijeme vodou a dochutíme solí, pepřem, vegetou nebo jiným polévkovým kořením. Místo vegety lze použít vývar z bujonu. Přidáme i prolisovaný česnek a muškátový oříšek. Promícháme a tyčovým mixérem vše rozmixujeme do krémové konzistence. Přimícháme smetanu a krátce ještě povaříme.