Skoro většina lidí touží po bydlení v baráčku, kde budou mít vlastní zahrádku nebo terasu. Nikdo vám nebude dupat nad hlavou a nehrozí žádní nepříjemní sousede. Největším rozhodnutím pak je, jestli si dům nechat postavit nebo koupit straší a zrekonstruovat ho. Seznamte se s tím, co vás při rekonstrukci čeká.
Novostavba na klíč nebo rekonstrukce?
Výběr mezi novostavbou a rekonstrukcí domu řeší každý, kdo se rozhodl přestěhovat do domu. Je tak potřeba zvážit všechna pro a proti. Novostavba je oproti starému domu levnější variantu. Při jejím plánování si může majitel rozhodnout o konstrukčním i dispozičním řešení, může si nechat zabudovat moderní technologie. Novostavby jsou obecně levnější na provoz než starší domy.
Nevýhodou novostavby je, že většinou se staví na místě, kde nic není, pouze pozemek s hlínou. Než se tak vytvoří přirozená zeleň v podobě stromů, keřů a trávy, poměrně dost trvá. Často u novostaveb chybí občanská vybavenost.
Oproti tomu rekonstrukce splňuje všechny poslední zmíněné nevýhody novostavby. Staré domy mají většinou krásné a zelené zahrady s rostlými stromy a keříky. Zvláště ty ze 20. a 30. let minulého století v sobě skrývají kus historie, takové domy mají duši. Ovšem většinou je potřeba provést značné změny, aby splňovaly podmínky pro současnou kvalitu života.
Co obnáší rekonstrukce domu
- projektovou dokumentaci, vyjádření statika, stavební povolení,
- rekonstrukce svislých a vodorovných konstrukcí (podlahy, stropy, zdi),
- rekonstrukci střechy,
- výměnu oken a dveří,
- zateplení fasády, střechy, podlah,
- vnitřní práce (rozvody, voda, topení, elektrika, omítky, podlahy, výmalba).
S rekonstrukci začněte u střechy
Střecha je jedno z míst kudy z domu uniká nejvíce tepla a vzniká tepelné mosty. Aby se tomu zabránilo dochází k výměně střešních tašek, k aplikaci tepelné izolace a také se zatepluje a renovuje podlaha. Pokud jsou poškozené trámy, nezbude nic jiného než je také vyměnit.
Bydlení v podkroví
V současné době je velice moderní bydlet v podkroví, proto když dochází k rekonstrukci střechy, často majitelé zvažují, zda by nešlo podkroví zvětšit a zařídit tak, aby v něm mohla vzniknout místnost. Rekonstrukce podkroví tak spočívá ze zvýšení střechy, vytvoření stabilního schodiště, stěn a případné vytvoření oken, aby se do prostoru dostalo denní světlo.
K rekonstrukci podkroví je dobré si vyžádat rady a pomoc architekt anebo stavebního inženýra. ten zpracuje projektovou dokumentaci a navrhne interiér. další koho budete potřebovat je statik, který zhodnotí, zda je vaše podkroví bydlení vhodné a zkontroluje stávají stav krovů i podlahy.
Nové místnosti
Pokud se vám nelíbí dispoziční řešení domu, přichází na řadu zbourání a vybudování nových zdí a zbourání přebytečných příček. Během zednických prací většinou dochází také ke zvětšení oken a dveří případě k vytvoření nových otvorů. Po dosažení výsledné podoby se instaluje ústřední topení, klimatizace, vodovody, odpady a elektrické rozvody.
Zateplení celého domu
Staré domy mají většinou nedostatečnou nebo vůbec žádnou tepelnou izolaci. Díky zateplení fasády domu nejen ušetříte za náklady vytápění, ale také se zbavíte nadměrné vlhkosti. Zateplení domu je nutné vybírat podle konkrétního domu a požadavků.