Bydlení Domy Nízkoenergetické bydlení Pasivní domy

Proč jsou ekonomické stavby úsporné

Napsáno JanaPK

Existuje několik různých typů staveb, které můžeme nazvat ekonomickými. Jsou to domy pasivní, nízkoenergetické, nulové a stavby s přebytkem. Díky tomu jsou pak náklady na bydlení nižší, než u běžných domů. Mnoho potenciálních zájemců se ale nedokáže rozhodnout pro některou z ekonomických staveb, protože je všeobecně zažitý názor, že takové domy mají vysokou pořizovací hodnotu.

Jaká je cena za ekonomické bydlení?

Stavba nízkoenergetického domu nemusí být v žádném případě dražší,  než je běžná novostavba. Ve fázi projektu a plánování je sice náročnější, většina stavebních firem specializujících se na výstavbu těchto domů ale má s projektováním zkušenosti a investorovi dokáže vyprojektovat kvalitní návrh za rozumnou cenu. Ušetříte také, pokud si vyberete některou z typizovaných staveb, kde je možné po dohodě udělat několik individuálních úprav.

Při samotné stavba se pak používají v podstatě stejné materiály jako na běžnou novostavbu, díky důslednému dodržování projektu ale vzniká stavba, která bude mít na provoz a údržbu jen minimální náklady.

V čem spočívá úspora v ekonomických stavbách

Realizace domů, o nichž lze říci, že jsou ekonomické, dodržují technologické postupy a používají ekonomické technologie a nejnovější materiály s přímým vlivem na snižování nákladů na energie a budoucí údržbu a provoz nemovitostí. Cílem je co nejmenší tepelná výměna mezi interiérem domu a venkovním prostředím. Toho se při plánování stavby dosahuje důrazem na kvalitní zateplení fasády i ostatních částí domu a některým z moderních systémů vytápění, například tepelným čerpadlem, sálavými topnými panely nebo solárními panely či ventilací.

Díky tomu je v hotovém domě minimální spotřeba energií, díky solárním panelům je často taková stavba energeticky soběstačná.

 

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment