Hypotéku zcela určitě nevyřídíte bez poplatků. Počítejte s tím, že celkové výdaje spojené s hypotékou mohou snadno vyšplhat až k částce atakující hranici 10 000 Kč. S jakými náklady a v jaké výši je při vyřizování hypotéky počítat, to Vám řekneme na níže uvedených řádcích.
Poplatky spojené s vyřízením hypotéky:
- Odhad ceny nemovitosti 3 000 – 4 500 Kč v závislosti na nemovitosti (byt, rodinný dům, stavební pozemek apod.)
- Pojištění nemovitosti stovky až tisíce korun v závislosti na pojistné částce a frekvenci placení (nejvýhodnější je roční platba, ta ovšem představuje vysoký jednorázový výdaj)
- Poplatek na katastru nemovitostí 1 000 Kč
- Poplatek za čerpání hypotéky na základě návrhu na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí 1 000 Kč – 2 000 Kč (v závislosti na bance
Poplatkům se většinou nevyhnete
Vyjma posledního, kterému se můžete vyhnout tím, že s čerpáním hypotéky počkáte do doby, kdy katastr nemovitostí zanese zástavní právo, budete muset zaplatit všechny poplatky, kdy banka jejich zaplacením podmiňuje čerpání hypotéky (např. lze, aby Vám banka schválila hypotéku, peníze z ní Vám opět nepošle do doby, než si sjednáte pojištění nemovitosti a vinkulujete jej ve prospěch banky. Více k vinkulaci se dozvíte na této stránce webu Finslovnik.cz).
Někteří z Vás si k hypotéce mohou chtít vzít i pojištění domácnosti, které je třeba si sjednat zvlášť (hypoteční banky toto pojištění nevyžadují a jeho sjednání je čistě na dobrovolné bázi). Informace o tom, co vše obsahuje pojištění nemovitosti a co pojištění domácnosti se dočtete na těchto internetových stránkách.
Plánujte dostatečně dopředu a vytvořte si finanční rezervu
Nevýhodou samozřejmě je, že všechny tyto poplatky budete muset zaplatit ve velmi krátkém časovém horizontu (1 – 4 týdny). Vyplatí se tedy, našetřit si v době před podáním žádosti o hypotéku částku cca 10 000 Kč tak, aby Vaše žádost neztroskotala na nedostatku úspor, nebo abyste si na tyto poplatky nemuseli brát drahé půjčky.
Poplatek za schválení hypotéky lze rozpustit do splátky
Pokud jde o samotný poplatek za schválení hypotéky, jho výše také není zanedbatelná a může se vyšplhat až k 25 000 Kč (viz. zde). Poplatek za schválení hypotéky si můžete u některých bank nechat rozpustit do úrokové sazby (tj. neplatíte jej předem, ale je Vám adekvátně navýšena úroková sazba tak, že si banka na tento poplatek vydělá zvýšenými splátkami hypotéky).