Zahrada

Jak vybrat správné hnojivo? Vyhýbejte se chemikáliím

Napsáno angelo

Správný výběr substrátu a hnojiva může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Pokud chcete, aby vaše rostliny dobře rostly, pak vám v článku poradíme.

Vybrat správný zahradnický substrát je pro kvalitní „sklizeň“ klíčové. Existuje velké množství druhů – univerzální substrát, výsevní substrát, střešni substráty… Vybrat si ten, který bude vašim cílům a podmínkám nejvíce vyhovovat, je tak opravdu těžké. My vám s tímto problémem ale pomůžeme.

Správný substrát je základ

Každé rostlině vyhovují jiné podmínky. Někdy je tedy lepší poradit se s prodejcem a vybrat specifický substrát šitý na míru přímo konkrétní květině. Než zahradní substrát zakoupíte, pečlivě si přečtěte obal a popis. Na něm totiž bývá uvedeno, pro jaké rostliny je určený.

Kromě samotného substrátu ale musíte dbát i na samotnou půdu, její kyselost a další podmínky. Právě ta tvoří základ pro pěknou zahradu plnou rozkvetlých květin. Do kyselejších substrátů tak rozhodně nesázejte květiny, které tento typ půdy nesnesou. Květina tam ani nestačí vyklíčit.

Dodejte rostlinám dostatek živin

Jakmile rostlina povyroste, její další rozvoj podpoří přírodní hnojiva. Pokud květina teprve roste, mohli byste ji více ublížit než pomoct. Přírodní hnojivo se přidává do zahradnických substrátů právě za účelem podpory růstu. Už od zasazení jej ale můžete používat jen u zeleniny. Prirodni hnojiva totiž mají na mladou, rostoucí zeleninu blahodárné účinky.

Rozhodně případě nic nezkazíte, pokud přidáte kompost. Prodej tohoto hnojiva je dostupný v každém dobrém zahradnictví. Prodej kompostu zajišťují i specializované „ovocné a zeleninové školky“. Právě ty mají přístup k velkému množství zbytkového zboží v podobě ovoce, zelininy, pečiva či trávy, z nichž mohou vytvořit kvalitní organická hnojiva.

About the author

angelo

Leave a Comment