Stavební spoření funguje již pěknou řádku let – konkrétně od roku 1993 – a za léta své působnosti si získalo důvěru milionů lidí. Během této doby se stalo velice oblíbeným a zároveň hojně rozšířeným způsobem, jak si efektivně spořit. Za největší přednosti, kterými se stavební spoření pyšní, patří především státní podpora, výhodnější úrok, ale i možnost vzít si úvěr na bydlení. Přemýšlíte, že si založíte stavební spoření? Pak si jistě pohráváte s otázkou, zda se v současné době ještě vůbec vyplatí, pro koho je vlastně vhodné a zda má nějaké výhody či nevýhody. Hledáte-li odpověď na tyto otázky, přečtěte si dnešní článek!
Pro koho je stavební spoření vhodné?
Zajímá vás, pro koho je výhodné sjednat si stavební spoření? Máte-li dítě, je možné sjednat mu stavební spoření už jako novorozenci, neboť i takto malé dítě již má nárok na státní podporu i všechny další výhody. Jedná-li se o stavební spoření pro dítě, můžete se setkat s ochotou stavebních spořitelen, které vám nabídnou i služby nad rámec – odpuštění nebo snížení poplatku za uzavření smlouvy, případné vedení účtu zdarma.
I dospělým se samozřejmě vyplatí sjednat si životní pojištění. Jediné, na co musíte myslet je fakt, že si peníze budete moci vybrat nejdříve až po 6 letech, jinak sami sebe ochudíte o připsané částky státní podpory. Jakmile uplyne vázací doba, můžete smlouvu vypovědět a peníze si vybrat, nebo naopak pokračovat ve spoření. Jak se rozhodnete záleží jen na vás.
Má stavební spoření nějaké výhody?
Uvažujete-li o stavebním spoření, jistě chcete znát výhody, které se k němu pojí. Za největší plus patří poměrně štědrá státní podpora, která může za rok vyšplhat až na 2000,-Kč. Ovšem pozor, není to tak růžové! Nárok na ní máte jen v případě, že ročně naspoříte 20.000,-Kč.