Bydlení

Vytvořte si smart domácnost a ovládejte vše z jednoho zařízení!

Napsáno angelo

Smart domácnost neboli chytrá domácnost či SmartHome je úžasné řešení, které vám může výrazně zjednodušit a zpříjemnit život. Pomocí pár jednoduchých kroků si kolem sebe vytvoříte takový prostor, kde můžete vše od světel přes topení až po zabezpečení ovládat jedním dotykem prstu.

Co se pod pojmem smart domácnost skrývá?

Se slovem „smart“, které v překladu z angličtiny znamená „chytrý“, se v dnešní moderní době setkáváme poměrně běžně. Snad na každém kroku nás obklopují smart telefony, smart hodinky, smart televize, dokonce i smart ledničky nebo smart myčky na nádobí. Smart domácnost je taková, která propojuje všechny smart prvky a umožňuje je ovládat z jednoho jediného místa. Způsobů, jak ji vytvořit či jak může smart domácnost vypadat, je ale více. Základem je však to, že si v ní můžete nastavit mnoho užitečných věcí jako například čas, kdy se mají rozsvítit světla, či požadovaná teplota v místnosti. Smart domácnost vám umožňuje mít nad svým bydlením dostatečnou kontrolu a mít také potřebný přehled o mnoha zajímavých parametrech, včetně spotřeby elektrické energie a mnoha dalších.

Smart domácnosti se rozhodně nemusíte bát!

Mnoho lidí má ze současných technologií spíše obavu. Je to pochopitelné, protože pro laika se může na první pohled zdát, že je taková propojená smart domácnost víc nebezpečná než užitečná. Není to ale pravda. Všechny technologie, které budete ve své smart domácnosti využívat, jsou zabezpečené. Jen vy a lidé, které si sami určíte, budou mít k vašim datům přístup. A jen vy a vaši blízcí budete schopní svou domácnost ovládat. Zpočátku vám může vše připadat trochu složité, zejména pokud vám dělá problém ovládat svůj počítač či nastavit si něco ve svém mobilu. Stačí se ale naučit pár základních věcí, v mnohém vám také pomohou podrobné návody, které s každým zařízením získáte. Smart domácnost je jednoduché a příjemné řešení i pro technicky méně zdatné uživatele. Vše si nastavíte podle vlastních individuálních potřeb a veškeré obavy brzy ustanou.

Jak přesně smart domácnost funguje?

Propojenou smart domácnost, tedy takovou, ve které spolu jednotlivé prvky komunikují, vytvoříte jednoduše. Ideální je pořídit si centrální jednotku. Ta je srdcem a nejdůležitějším prvkem smart domácnosti. Jejím prostřednictvím pak budete dávat příkazy a upravovat potřebná nastavení všech připojených prvků. Zde je nutné znát jeden technický termín – komunikační protokol. Jedná se o jazyk, kterým spolu zařízení mluví. Komunikačních protokolů existuje více a pokud chcete mít jen jeden ovladač na všechno, musí centrální jednotka i všechny ostatní prvky používat stejný. Informaci o něm naleznete vždy u každého výrobku. Jakmile máte centrální jednotku, stačí si pořídit senzory a detektory a také akční prvky. Senzor či detektor zaznamenává parametry ve svém okolí a prostřednictvím centrální jednotky vyšle signál akčnímu prvku, který provede nastavenou činnost.

Je to jednodušší, než si myslíte!

Zní to složitě? Ukažme si fungování smart domácnosti na jednoduchém příkladu. Pořídíte si centrální jednotku, k ní senzor, který snímá teplotu v dané místnosti, a k topnému zařízení jste umístili akční prvek. Pak stačí jednoduše nastavit, že jakmile teplota v místnosti klesne pod 20 °C, má se topné zařízení zapnout. Všechna tato nastavení se provádí nejčastěji prostřednictvím chytrého telefonu nebo přes počítač. A nastavit si takto můžete také to, kdy se mají rozsvítit jaká světla nebo kdy se má například spustit kávovar v kuchyni. Pokud máte domácnost vybavenou smart osvětlením, smart spotřebiči a dalšími potřebnými částmi, můžete si svůj každodenní život výrazně ulehčit.

About the author

angelo

Leave a Comment