Zahrada Zahradní stavby

Jak postavit zahradní domek

Ať už bydlíte v rodinném domě nebo vlastníte pouze zahradu, občas je zahradní domek velký pomocník. Dá se tam ukrýt spousta nářadí, harampádí, které nechcete mít doma, sekačka na trávu, ale může sloužit i jinak. Během léta poskytne přístřeší hostům nebo zajistí dobrodružství dětem. Snad každé dítě miluje kůlny, domečky a klubovny. Ať je váš záměr jakýkoliv, máte u stavby zahradního domku několik možností.

Ta první je koupit hotový dřevěný domek a nechat si ho přivést a jen ho vhodně ustavit. Druhá je, že koupíte pouze stavebnici s plánkem a domeček si jednoduše poskládáte. Třetí je, že koupíte starší karavan, unimo buňku či kontejner a ten obložíte polystyrenem a dřevem. Nápadů, jak postavit zahradní domek je bezesporu spousty. My si dnes vysvětlíme, jak postavit dřevěný domek s OSB desek.

Stavba domku z OSB desek

Předně je nutné zhotovit plánek stavby s rozměry a výpočtem na stavební materiál. Jako první krok je důležité připravit podloží pro domek, aby se zabránilo vlhkosti. V případě dřevěné podlahy jí zespodu prosypeme štěrkem a položíme betonové dlaždice nebo izolační textilii. Čím silnější prkna zvolíte, tím lepší izolace docílíte. Čerstvá prkna vás vyjdou o dost levněji než ta suchá. Na podlahu jsou vhodná prkna silnější tak 3cm. Na střechu nepoužívejte střešní latě, bude potřeba udělat pevnější trámky. Prkna nakupujte raději na pilách. Bývají tam mnohem kvalitnější než z marketů.

Základ na domek si můžete na pile nechat rovnou nařezat a na zahradě dodělávat už pouze některé drobnosti. Pro delší životnost dřevěného domku je vhodný nátěr. Na střechu můžete nalepit samolepící šindele, které izolují i horko. Pamatujte i na okapy, aby dešťová voda nezatékala pod domek. Nezapomínejte zahradní domek pravidelně větrat a každoročně ošetřovat dřevo novým nátěrem.

 

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment