Nezařazené

Jak pěstovat muškáty

Muškáty jinak zvané pelargónie jsou známy svou krásou a jejich původní domovina je Jižní Afrika. Avšak muškát velkokvětý byl vyšlechtěn v Anglii. Pěstovat muškáty zvládnou i naprostí začátečníci a vybírat je skutečně z čeho. Od bílé až po různobarevné kombinace, které ozdobí nejednu domácnost či okenní parapet.

Výsev a pěstování muškátů

Do truhlíku se mohou sadit přímo sazenice, ale i semena. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost. Semena se vysévají koncem března do plochých misek, květináčů či truhlíků. Vypěstovat vlastní sazeničky si vyžaduje trochu vaší trpělivosti. Nejlépe se jim bude dařit v samozavlažovacích truhlících, protože nesnášejí přemokření. Důležitá je také kyselost půdy. Měla by být středně těžká a propustná. S výběrem správné zeminy vám poradí i v zahrádkářství, kde je možnost koupit přímo substrát pro pelargonie. Po odkvětu rostlinku vždy seřízněte, tím udržíte její tvar, podpoříte růst a kvetení.

Vhodné stanoviště

Muškáty milují slunná stanoviště, kde pak krásně kvetou. Snažte se vyhnout stinným místům, tam by příliš neprospívaly. Nekvetly by a jen by se vypínaly do výšky. Od jara až do podzimu vyžadují vydatnou zálivku, ale jak bylo uvedeno výše, vyhněte se přemokřenému substrátu. Během zimy se příliš nezalévá, protože přelití by mohlo znamenat úhyn rostlin. Hnojení probíhá od konce dubna do konce září. Používá se běžné tekuté hnojivo a bohatě vystačí jej použít jednou za dva týdny.

Jak muškáty zazimovat

Na podzim přicházejí první přízemní mrazíky a muškáty, které máte venku, jsou ohroženy. Nevyžadují na zazimování příliš velké teplo. Nejspokojenější budou při teplotě kolem 15 stupňů během dne a noční teplota do 8 stupňů. Než je zazimujete, zbavte je všech suchých a ošklivých lístků. Zabráníte tím šíření plísně. Vyjměte je z květináče a oklepejte hlínu z kořenů. Pokud jsou příliš dlouhé, můžete je zkrátit. Silné kořeny však rostlinám ponechejte. Pokud jsou kořeny mokré, nechejte je proschnout. Vložte je do bedýnky či truhlíku a prosypte rašelinou, pískem a klidně i pilinami. Kořeny přikryjte, aby k nim nešlo světlo.

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment