Nezařazené

Vybíráme vhodnou střešní krytinu

Napsáno Nikol Blahova

Donutila vás letošní zima dospět k názoru, že je na čase kompletně vyměnit střešní krytinu? Pak jistě víte, že se rozhodně nejedná o levnou investici, a právě z tohoto důvodu je třeba pečlivě se zamyslet nad jejím správným výběrem. V mnohých případech musíte počítat i s dalšími náklady v podobě montážních prvků, větracích komínků, případným zábranám proti sesuvu tašek. Díky tomu se finální cena může vyšplhat mnohem výše.  Ještě než se pustíte do samotného výběru, jakou střešní krytinu zvolíte, pozornost věnujte i stavu podstřešního trámoví, které si mnohdy vyžaduje ošetření chemií. A jakou střešní krytinu si tedy vybrat a jak při jejím výběru správně postupovat?

Důležitou roli hraje i sklon střechy

Vaše rozhodnutí z velké části ovlivňuje i sklon střechy. Jakmile má vaše střecha sklon menší, než-li 20°, neměli byste volit pálené tašky, které jsou pro tento sklon střech nevhodné. Kromě tašek existuje celá řada dalších možností. Rozhodovat se můžete mezi osvědčenou břidlicí, šindelem i vláknocementovými deskami, stejně jako mezi krytinami z pozinkovaného plechu.

Pálené tašky – klasika střešní krytiny

Drtivá většina z vás s klidným srdcem sáhne po absolutní klasice v podobě tašek z pálené hlíny či betonu. Ať už se rozhodnete pro to, či ono provedení, budete moci vybírat mezi pestrou škálou barevných odstínů i designů, ve kterých se tašky vyrábí. U pálených tašek je nejoblíbenější červená barva. Co se výběru odstínu týče, počítejte s tím, že za co si budete ochotni připlatit, to taky dostanete. Jinak řečeno: základní odstín=nejméně peněz.

Znáte posuvné tašky?

Při svém rozhodování, jakou střešní krytinu si vybrat, se můžete setkat s termínem posuvné tašky. V současné době je vyrábí celá řada výrobců, tudíž máte z čeho vybírat. Posuvné tašky jsou typické pro svou proměnlivou délku krytí a uplatnění najdou především při rekonstrukcích starších domů, ale i na střechách atypicky řešených staveb. Jejich největší výhodou je, že je můžete pokládat na původní laťování. 

Betonové tašky

Mezi další velice oblíbenou střešní krytinu patří již zmiňované betonové tašky. Hned po pálených taškách představují druhou nejčastěji vyhledávanou možnost. Jsou vhodné pro střechy, jejichž sklon začíná již na 7 stupních. Jsou chráněny do hloubky proti extrémním vlivům okolního prostředí, navíc jsou k dostání v pestrých variantách barev i designů. K dostání jsou i betonové tašky, jež jsou povrchově upraveny pomocí akrylátového nástřiku.

About the author

Nikol Blahova

Veškerý volný čas trávím s prsty na klávesnici. Psaní článků se stalo mým největším koníčkem, který mě baví, naplňuje a dává do života něco nového. Neustále si rozšiřuji obzory a učím se novým věcem, které se mi hodí v reálném životě. Do svých článků se snažím dávat maximum a kousek sama sebe.

Leave a Comment