Komerční články

Jaký typ bytu je pro vás ten pravý?

Napsáno angelo

Přemýšlíte o koupi bytu, ale stále vám není úplně jasný rozdíl mezi družstevními byty a byty v osobním vlastnictví? Vypsali jsme pro vás ty zásadní rozdíly a na konci článku připojili důležité informace, které platí pro obě varianty bytů. Nepodceňte je.

Je družstevní byt váš, nebo není?

Největší výhoda těchto bytů je jejich cena. Jsou levnější až o 30 % než byty v osobním vlastnictví. A to není málo. Ocení to zejména mladé rodiny, pro které je nižší částka rozhodujícím faktorem. Abychom byli objektivní, hned si uvedeme také největší nevýhodu. A ta je, že byt prostě není váš. Oficiálním majitelem v katastru nemovitostí je družstvo, a přes to vlak nejede. Vy máte pouze práva k nájmu tohoto bytu. Lidé ale až tak nelpí na svém jménu v katastru, a proto prodej družstevních bytů roste.

V případě, že na nemovitost nahlížíte jako na investiční příležitost, stačí si jen počkat. Družstvo se jednoho dne rozhodne převést byty do soukromého vlastnictví. Zvedne se jim cena a vy vyděláte. Dalším faktorem, který má na svědomí rostoucí počet prodaných družstevních bytů je rychlost. V tomto případě jen přepíšete váš podíl na nového majitele. U prodeje bytů v soukromém vlastnictví je celá administrativa komplikovanější. A trvá déle.

Na jaký typ bytu dostanete hypotéku?

Chcete si vzít hypotéku? Hledejte byty v osobním vlastnictví. Jen s nimi totiž můžete ručit. Počítejte, že budete muset uhradit také daň z převodu nemovitosti (4 % z nabývající hodnoty). Tím se zvedne celková cena. V případě, že byste se rozhodli byt v osobním vlastnictví pronajímat, nemusíte mít udělený žádný souhlas majitelů ostatních bytových jednotek v domě.

Na co si dát pozor u obou variant bytů

Ať už se rozhodnete koupit družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví, dejte si pozor na těchto pár věcí. Zejména pokud hledáte mezi prodejem bytů v Praze:

  • Parkoviště – zajeďte se k bytu podívat vždy v jinou dobu a zjistěte, jaká je před domem situace s parkovacími místy.
  • Školka, škola – pokud máte, nebo plánujete, děti, budete tyto dvě instituce potřebovat. Velká výhoda je, když ratolesti nemusíte vozit přes celé město.
  • Doprava – procházka na autobusovou zastávka tři kilometry se na jaře může zdát jako dobrý nápad. Možná i zhubnete. V zimě se ovšem změní v každodenní peklo. Počítejte s tím.

Bytů na prodej je hodně, máte z čeho vybírat. Stačí si do vyhledávače zadat například: prodej bytů Praha a můžete pátrat. Teď už víte, na co se zaměřit.

About the author

angelo

Leave a Comment