Bydlení Byty Chaty Interiér Komerční články Obývací pokoje Tipy & Triky

Jak vybrat správné rozměry sedací soupravy?

Napsáno angelo

Jak vybrat správný rozměr sedací soupravy? Není to nic jednoduchého. Sedačka totiž musí splňovat nejen vaše nároky na komfort. Například je důležité, aby nezabírala zbytečně moc místa. A samozřejmě také to, zda ji vůbec máte do domácnosti jak dostat. Na vše se podíváme v následujícím textu.

Základními parametry jsou délka, výška a hloubka

Rozměry sedaček se uvádí v následujících parametrech: délka, výška a hloubka. Většina výrobců doprovází své produkty grafickou ukázkou, kde tyto náležitosti znázorní. Délka je bezproblémová, do výšky se započítává jak výška sezení, tak někdy i výška opěrky. Je dobré, když je toto uvedeno zvlášť. Hloubkou se myslí hloubka sezení, tedy šířka sedačky. Pokud je sedací souprava do účka, měl by být uvedený také vnitřní obvod.

Sedačky lze rozdělit na:

  • malé s délkou do 250 cm,
  • střední s délkou do 298 cm,
  • velké s délkou nad 299 cm.

Parametry uvedené výrobcem je dobré nejen přeměřit metrem, ale i si je na prázdnou podlahu „vizualizovat“. Například pomocí lepicí pásky. Hned získáte lepší přehled o tom, jak bude sedačka v prostoru reálně vypadat a zda nebude překážet.

Pokud jste zjistili, že vám nabízené rozměry výrobců zkrátka nevyhovují, nejlepší pro vás bude, když objednáte sedací soupravu na míru. Takový kousek totiž nejlépe zapadne do daného prostoru.

Kolem sedací soupravy musí být dostatek místa

Sedací souprava by sice měla být dostatečně velká, ale rozhodně by si neměla nárokovat příliš velkou porci vašeho prostoru. Jednak to nepůsobí dobře esteticky a pocitově, za druhé je to nepraktické – v místnosti nebude k hnutí.

Měla by umožňovat pohodlný průchod kolem, k dalšímu kusu nábytku se doporučuje rozestup od 80 cm výš. Zároveň by mělo být možné k ní umístit konferenční stolek. Když to opravdu přeženete, může dojít i k poškození sedačky. Třeba tehdy, když ji nalepíte na topení. Jestli bydlíte v malém bytě, vzdušnější prostor vytvoříte tak, že sedací soupravu neumístíte úplně ke zdi, ale kousek ji od ní odšoupnete.

Rozkládací varianta je chytré řešení

Pokud máte sem tam hosty a někdy byste zkrátka potřebovali větší sedací soupravu, byť na úkor volného prostoru, rozhodněte se pro rozkládací sedací soupravy. Při běžném provozu ji necháte složenou a nebude překážet.

A když na to přijde chvíle, rozložíte ji a vytvoříte posezení pro více lidí či lůžko pro hosty. Nábytek, který „překáží“, se může odsunout. Nebo se to prostě na tu chvíli vydrží. Rozkládací varianty navíc běžně nabízí i úložný prostor, což se v malém bytě vždy hodí.

Bude možné pohovku dostat k vám domů?

Ujistěte se, že budete moct sedací soupravu dostat až do obývacího pokoje. Přeměřte si, že projde vchodovými a dalšími dveřmi. Výrobci většinou nábytek vyrábí tak, aby to nebyl problém, ale najdou se i výjimky. Přitom kdybyste sedačku museli do dveří tlačit, může dojít k poškození čalounění i samotných zárubní. Případně vymyslete alternativní „cesty“ – například přes okno, balkon atd.

About the author

angelo

Leave a Comment