Komerční články Tipy & Triky

Znáte svařování metodou TIG? Kdy se využívá a v čem jsou její výhody

Jakmile se pustíte do svařování, je cílem vytvořit hladký spoj dvou materiálů. Důležitá je přesnost, ale i použití správné technologie podle toho, o jaký materiál se jedná. V čem je speciální metoda svařování TIG a jaké další způsoby existují? To se dozvíte v tomto článku.

Druhy svařování

Ač se to na první pohled nezdá, je svařování poměrně složitou a zajímavou disciplínou. Jde totiž o co nejlepší spojení dvou materiálů tak, aby byl spoj jen minimálně viditelný. Druhy svařování jsou poměrně pestré, aby bylo možné vybrat ideální variantu pro konkrétní použití. Klasické plamenné sváření známé i pod názvem autogenní patří mezi nejčastější možnost. Obecně jde o dobrý způsob, jenž je však již překonán moderními metodami, které umožní dosáhnout větší přesnosti či svářet jiné materiály. Další variantou je obloukové sváření. To je značně univerzální a nabídne velmi kvalitní spoje, jejichž přesnost je v závislosti na konkrétní metodě mnohdy velmi zajímavá.

Svařovací metoda TIG

Speciální metodou pro svařování hlavně menších a přesných spojů je takzvané svařování tigem. Jde o metodu označovanou zkratkou TIG , která patří mezi ty nejvíce precizní. Pro samotný proces svařování se v tomto případě používají speciální netavící se elektrody. Jejich odolnost je dána i tím, že jsou vyrobeny z wolframu. Při této metodě je nutné umět správně pracovat s hořákem a držet v optimální poloze přídavný materiál. Vzhledem k velké přesnosti, jakou tento způsob nabízí, se není čemu divit, že jde také o jednu z nejtěžších metod sváření.

Kdy je vhodné zvolit metodu TIG

Svařování pomocí metody TIG je ideální při práci s nestandardními materiály. Typicky jde například o bronz, měď nebo hliník. Zároveň jde o způsob, jak i u jiných materiálů dosáhnout velmi jemného, malého a precizního spoje. Obecně se pro svařování hodí hlavně tenčí materiály. Na větší kusy plechů je lepší zvolit metodu MIG/MAG.

About the author

angelo

Leave a Comment