Komerční články Tipy & Triky

Máte podezření na azbest v ovzduší?

Není cítit, ani vidět. Vlákna azbestu vznášející se ve vzduchu jsou titěrná. Konkrétně tak titěrná, že spolu se vzduchem proniknou skrze dýchací cesty až do plic. A to je právě ten problém. V plicích se zabodávají do plicních sklípků a postupem času způsobují rakovinné bujení.

Azbest je karcinogenní, v minulosti se o tom bohužel nevědělo, a tak se pro svou žáruvzdornost ve velkém používal pro stavbu domů i různých konstrukcí. Dnes se s tím musíme vypořádávat, azbest se postupně likviduje.

Prvním krokem jsou průzkumy staveb

Bojíte se, že i ve vašem okolí je azbest v ovzduší? Prvním krokem by měl být průzkum azbestu. Profesionálové už velmi dobře vědí, kde ho hledat. Typicky se vyskytuje v deskových stavebních materiálech, střešních krytinách (zejména eternitu, asfaltových pásech), netkaných textiliích, potrubí VZT, odpadních rourách, protipožárních deskách, izolačních a těsnicích materiálech. Aby se odhad potvrdil, vždy je třeba provést odborné měření, které prokáže hladinu azbestu ve vzduchu.

Azbest nikdy nelikvidujte vlastními silami

Máte pocit, že v eternitové krytině se 100% musí nacházet azbest, a tak vlastně nepotřebujete žádné potvrzení a pomoc profíků? Dejte si velký pozor. Některé metody odstraňování azbestu způsobují jeho ještě větší uvolňování do okolního prostředí, než kdybyste ho jen tak nechali na místě. Pro práci s azbestem byste navíc měli nosit ochrannou masku. V každém případě je jistější obrátit se na pověřené osoby.

Ekologická likvidace pod taktovkou profesionálů

Likvidací azbestu z okolí lidských sídel se na území ČR zabývá společnost EKOLSAN.CZ s.r.o. Likviduje eternitové střešní krytiny rodinných domů, ale také demoluje celé azbestové konstrukce. Azbest odváží a ukládá na specializovaných úložištích, nejdříve ho neutralizuje. Likvidace je tedy ekologická. Kontakt najdete přímo na jejich webu www.ekolsan.cz.

About the author

angelo

Leave a Comment