Bydlení Byty Chaty Domy Interiér Obývací pokoje Tipy & Triky

Ryby a jejich onemocnění

Napsáno angelo

Tak jako ostatním živočichům, ani rybám se nemoci nevyhýbají. Většinu nemocí ryb můžeme rozpoznat a následně i léčit. Abychom však těmto nemocem předcházeli, je třeba dodržovat určitá hygienická opatření. Mezi ta základní patří pečlivý výběr nakupovaných ryb, jejich následná karanténa před nasazením do akvária a samozřejmě nezbytné jsou dobré hygienické podmínky v akváriu.

Při nákupu nových rybek do akvária bychom měli tyto oddělit alespoň na dva týdny do karanténní nádrže i kdyby vzhledově vypadaly zcela zdravě. Jestliže bude rybka nemocná, je to dostatečně dlouhá doba k tomu, aby se nemoc projevila.

Základní hygienické potřeby pro provoz akvária

K základním hygienickým potřebám pro správný provoz akvária a následnému předcházení nemoci ryb je pravidelné čištění filtru, částečná výměna vody a udržování správné teploty vody pomocí nainstalovaného termostatu.

Základní projevy nemocí

Jestliže už k onemocnění dojde, tak bychom měli znát základní projevy. Jsou to například

  • roztřepené ploutve,
  • vyboulené oči,
  • nafouklé břicho,
  • či ryba lapá po dechu, případně se naopak drží při hladině.

Také by se mohla nemoc projevit obtížným plaváním. Co se týká vybarvení ryby, ne vždy to musí mít za následek onemocnění. Některé rybky svoje zabarvení mění při určitých aktivitách.

Daleko vážnější než nákazy, které postihují povrch těla ryb, jsou ty nemoci, které způsobují interní poruchy. Než se projeví příznaky např. tuberkulózy, bývá většinou pozdě na účinnou léčbu. K určení takových chorob slouží diagnostická vyšetření orgánů mrtvého zvířete, avšak tenhle způsob přesahuje možnosti běžného akvaristy.

Mezi nejčastější nemoci ryb patří plísňové infekce, krupička, bakteriální rozpad ploutví, infekční vodnatelnost a v neposlední řadě to může být otrava amoniakem a dusitany.

Jak probíhá léčba?

V prvé řadě by měla léčba postižených rybek probíhat v karanténním akváriu, protože tím chráníme ostatní rybky a také bakterie, které osídlují filtr mohou ubírat na účinnosti léčiv. Nikdy byste však neměli používat antibiotika bez předpisu veterinářem. Léčbu můžeme provádět individuálními koupelemi nebo přidáním přípravku do celé nádrže.

Kromě použití vhodných medikamentů (vybraných na doporučení prodejců ve specializovaných obchodech), je určitě nutné zlepšit prostředí, ve kterém se rybky nacházejí. Léky také často snižují obsah kyslíku ve vodě a proto v nádrži používané k léčení zvýšíme vzduchování.

Po ukončení léčby ryby postupně přivykáme obvyklým podmínkám, tzn. že vodu vyměňujeme za čerstvou postupně v jednodenních intervalech.

Ale jak již bylo v úvodu řečeno, prevence je určitě nejúčinnější lék.     

About the author

angelo

Leave a Comment