Komerční články

Zabezpečení objektu, jak na to?

Napsáno angelo

Největší mínus jakéhokoliv majetku, který vlastníme, představuje riziko jeho ztráty, případně úplné či částečné znehodnocení. Nejinak je tomu v případě domů, bytů, obchodů, kanceláří a dalších objektů, kde nám dnes a denně hrozí vyloupení a škody sahající do statisíců až milionů.

Výhodou dnešní doby je, že se proti narušení našeho objektu ze strany nezvaného hosta můžeme oproti dobám minulým poměrně dobře, efektivně a přitom i dostupně chránit.

V zásadě máme tři základní možnosti, jak naše prostory bránit. Jsou to zejména:

  • fyzicka ochrana za využití specializované bezpečnostní agentury,
  • technické či mechanické bezpečnosti prvky,
  • elektronické zabezpečovací systémy.

Každý z vyjmenovaných způsobů zabezpečení domu, bytu či jakéhokoliv jiné, hlídané nemovitosti, disponuje odlišnými vlastnostmi, pročež nezřídka dochází ke kombinaci dvou či dokonce všech třech z nich. My si nyní plusy a minusy každé z variant detailněji představíme.

Fyzická ochrana: Důležité je vybrat kvalitní bezpečnostní agenturu

Jak je patrno z názvu, fyzickou ochranou rozumíme dohled ze strany člověka, přesněji pracovníka profesionální bezpečnostní agentury. Jeho činnost dělíme do dvou základních okruhů.

Prvním je, že takto proškolený hlídač po celou pracovní dobu prochází objekt a preventivně dohlíží, aby v jeho areálu nedošlo k vandalismu, haváriím, sabotáži či třeba vypuknutí požáru. Obecně řečeno k újmě na majetku nebo zdraví.

V druhém případě se hlídač nepohybuje přímo v areálu hlídaného objektu, ovšem pověřená bezpečnostní agentura je napojena přímo na elektronický zabezpečovací systém nainstalovaný v daném prostoru. V praxi to tedy pak vypadá nějak takto:

  1. Dojde k narušení prostoru,
  2. elektronický bezpečnostní systém to zjistí a spustí alarm,
  3. bezpečnostní agentura obdrží neprodleně upozornění,
  4. pracovník bezpečnostní agentury okamžitě vyjíždí na dané místo.

Jak vybrat bezpečnostní agenturu?

Konkurence na trhu je velká a firem, které zprostředkovávají bezpečnostní služby je nepřeberné množství. Proto je nejlepší, pokud se můžete opřít o skutečné reference buď svých známých, nebo ty, které předchozí zákazníci uveřejnili na internetu.

Oblíbenou společností a díky vysokému hodnocení i hlavním tuzemským hráčem v oboru se za minulé roky stala bezpečnostní agentura Top Security s.r.o., která poskytuje služby po celém území České republiky a vlastní všechny potřebné certifikáty a povolení.

Pozitivní reference pramení jednak ze špičkové kvality poskytovaných služeb, jednak z vysoce orientovaného přístupu, kdy hned na úvod oceníte možnost bezpečnostního auditu a návrhu zdarma. Top Security zanalyzuje kompletní prostor daného objektu a představí analýzu, jak nejefektivněji bezpečnost areálu zajistit. Namísto univerzálního, neefektivního zabezpečení tak každý zákazník obdrží pečlivé řešení na míru.

Společnost Top Security vám tedy nejenže poskytne fyzickou ostrahu, ale navíc nabídne moderní, spolehlivé zabezpečovací systémy, které do bytu, domu či třeba kanceláře nainstaluje a na závěr se na ně napojí. Veškeré poskytované služby se opírají o vlastní vývojové centrum, PCO atd.

Navrch – což v dnešní době rozhodně není samozřejmostí – můžete počítat s řádně proškolenými pracovníky bezpečnostní ostrahy, kteří patří k republikové špičce tak, aby byli jednak schopni za každých okolností zjednat pořádek a jednak i reprezentativně vystupovali.

Mechanické bezpečností prvky: Turnikety, bezpečností skla, dveře, ale i závory

Do druhé kategorie se řadí závory, bezpečnostní dveře a okna, zámky, rolety, automatická vrata, osobní turnikety, oplocení či propouštěcí branky. Zkrátka a dobře všechny bezpečností prvky technického, respektive mechanického rázu, které si umíte představit.

Výplod moderní doby: elektronické zabezpečovací systémy (EZS)

Díky technologickému pokroku posledních let se k zabezpečení objektu v dnešní době čím dál tím více používají tzv. elektronické zabezpečovací systémy, zkratkovitě značené jako EZS. Jedná se o komplex navzájem propojených – bezdrátově či drátově – elektronických zařízení, která skrytě dohlíží nad určitým prostorem a v případě narušení objektu jej akusticky a opticky signalizuje.

Roli centrálního mozku EZS plní tzv. ústředna, která je dále propojena s nejrůznějšími čidly, detektory, tísňovými hlásiči a zapisovacími a ovládacími zařízeními.

Jak funguje EZS?

Elektronický zabezpečovací systém nepřetržitě dohlíží nad svěřeným prostorem, který monitorují detektory. Ty v případě, že dojde k narušení objektu nezvaným hostem, nebo vypukne požár a podobně, předají signál výše zmíněné ústředně. Ta může spustit vnitřní či venkovní alarm a zároveň prostřednictvím GSM komunikátoru – který je zpravidla její součástí – informuje napojenou bezpečnostní agenturu. Lepší komunikátory umí i ohlášení o narušení objektu doplnit SMS a MMS zprávou přímo z „místa činu“, díky čemuž si lze hned lépe představit, „o co jde“. Poplachové SMS a MMS jsou zasílány na přednastavená telefonní čísla, takže se nemusí vyloženě jednat o upozornění bezpečnostní agentury,ale systém může informovat přímo Vás na Váš mobilní telefon.

Spousta lidí dělá tu chybu, že v případě zabezpečení svého obydlí nainstalují detektory po celém domě, ovšem zapomenou na garáž. Právě ta však představuje obrovské riziko. Jednak jejím nezabezpečením riskujete odcizení vašeho čtyřkolového miláčka, jednak je to právě garáž, která – je-li napojena na dům – slouží zlodějům jako vstupní brána: „Nedá se říct, že by existovala 100% bezpečná garážová vrata, proto je dobré i sebelepší dveře kombinovat s EZS. Konkrétně v případě garáží se nejčastěji používají magnetická čidla umístěná přímo na vratech, v kombinaci s pohybovým čidlem, které zabírá celý prostor garáže. To vše – ať bez či ideálně s kamerovým systémem – je pak napojeno na domovní alarm.

Kvalitní instalace je základ úspěchu

Samotnou montáž, chcete-li instalaci elektronického zabezpečovacího systému, svěřte vždy do rukou profesionálů. Jedině tak budete mít 100% jistotu – navíc potvrzenou „černé na bílém“ – že je vaše EZS skutečně funkční, a v případě ohrožení skutečně využije všechny své funkce.

Instalovat EZS lze  buď najednou, nebo postupně. První možnost se využívá při montáži do již postaveného a zařízeného obydlí, zatímco postupnou montáž využijete, pokud na elektronické zabezpečení pamatujete hned při jeho výstavbě. V takovém případě se instalace rozloží do několika fází podle toho, jak zrovna pokračují stavební práce. Zvlášť se položí kabely, nainstalují detektory i umístí centrála s alarmem.

POZOR! Tyto prvky, často doplněné o kamerový systém, vám v případě, že se něco opravdu stane, pomohou urychlit proces řešení pojistné události. Pouze však za předpokladu, a teď prosím ještě jednou zpozorněte, že bezpečnostní agentura disponuje náležitým a zároveň platným certifikátem, který ji opravňuje k instalaci EZS.

Nejen hlídač, ale i šikovný pomocník

Elektronické zabezpečovací systémy kromě ochranné vlastnosti zastanou i další činnosti. Skrze ně můžete přes dálkové ovládání využít funkci tzv. domácí automatizace. Stejně jednoduše, jako přepínáte televizní kanály na ovladači k TV, tak nyní můžete jedním stiskem ovládat spotřebiče, garážová vrata, topení, osvětlení či klimatizaci.

Za kolik?

Kvalitní elektronické zabezpečovací systémy se navíc v dnešní době dají pořídit již v rozmezí od 5-10 tisíc korun, za které zabezpečíte chatu nebo třeba garáž. Ochrana bytu vyjde pak na cca 10-20 tisíc a v případě většího domu se dostanete na finální částku mezi 20 a 30 tisíci korun. Pokaždé záleží na rozsahu zakázky, rozloze hlídaného objektu a případně zvláštním požadavkům klienta. Vždy je ale potřeba si uvědomit, že šetřit na EZS se nevyplatí. Vždyť těch pár elektronických součástek chrání majetek za statisíce, často i miliony!

About the author

angelo

Leave a Comment