Komerční články

Vybíráte solární nabíječku?

Solární sada Goal Zero
Napsáno Jaroslav

Uvažujete nad tím, že byste chtěli využívat sluneční světlo k nabíjení mobilních zařízení, a pořídit si solární nabíječku? Je to velmi rozumné řešení, jak získávat elektřinu z nevyčerpatelného zdroje energie a snížit zároveň účty za elektřinu. Zkusme se podívat, jaké možnosti máme k dispozici.

Solární nabíječky na mobil mají různý výkon a různé výstupní napětí. Důležité je vědět, na co a kde má solární nabíječka sloužit. Základem každé solární nabíječky jsou fotovoltaické panely. Podle toho, jakou účinnost mají, získáme dané množství elektrické energie za určitý čas. Dnes už i menší panely dokáží být výkonnější, než před pár lety. Například 15W nabíječka už může být dvoupanelová, zatímco nedávno bychom na takový výkon potřebovali čtyři panely. Proto už moderní solární nabíječky dokážou nabíjet takovou rychlostí, jako běžné nabíječky do elektrické zásuvky.

Solární nabíječka

Malé, a obvykle i levné nabíječky, jsou určeny pro nouzové dobití baterky. Jejich výkon bývá nízký, a potřebují delší dobu na dobití většího množství energie pro baterii. Jelikož jsou malé a lehké, jsou vhodné do turistického zavazadla, ale třeba počítat s tím, že nabíjení pomocí nich bude dlouhé, a pomalé. Pokud potřebujeme výkonnější solární nabíječky na mobil, budeme si vybírat z vícepanelových typů, které již umožňují rychlejší a efektivnější nabíjení. Obvykle mají i dva výstupy, takže můžeme nabíjet současně dva telefony, nebo jiné mobilní zařízení, jako tablet nebo GPS. Při výběru solární nabíječky je dobré prohlédnout si technické parametry, a to nejen výkon solárního panelu. Důležitý údaj je i výstupní napětí. Některé solární nabíječky mohou uvádět výstup až 2A, což však v praxi znamená, že při dvou nabíjených zařízeních je každé napájeno výstupem 1A. Tak nakonec máme sice výkonný solární panel, ale nabíjení bude i tak pomalé. Pokud jsme si již předběžně vybrali vhodnou solární nabíječku, je dobré si ověřit, zda má i funkci automatického zapnutí nabíjení při přerušení.

Solární nabíječka Blitzwolf 15W

Solární nabíječka Blitzwolf 15W

Obvykle levnější nabíječky mohou mít problém, že pokud dojde k přerušení nabíjení, například pokud slunce překryje mrak, tak se nabíjení vypne. Mrak se o chvíli sice ztratí, slunce začne opět svítit, ale solární nabíječka už nezačne nabíjet, a je třeba mobil odpojit a znovu zapojit. Takto se může stát, že si myslíte, že nabíjíte mobil několik hodin, a přitom se nabíjení mohlo přerušit už pár minut po zahájení.

Elektřina do zásoby

Druhou kategorií solárních nabíječek je externí nabíječka kombinovaná s baterií. Je to vlastně solární power bank. Solární panely jsou menších rozměrů, některé nabíječky mají možnost sklápění solárních panelů, čímž se získává větší plocha panelu, a tím i vyšší výkon. Velkou výhodou je, že není nutné nabíjet přímo mobil, ale elektrická energie se získává do zásoby, a mobilní zařízení se dobíjí tehdy, když je to potřeba. Takové solární powerbanky mohou mít ještě zabudované malé světlo, které je možné použít na nouzové osvětlení. Alternativou k solárnímu

Solární powerbank Xtorm Lava 1

Solární powerbank Xtorm Lava 1

PowerBank je kombinace solární nabíječky a samostatného PowerBank. Takto můžeme nabíjet přes den, např. doma nebo v práci, i několik záložních zdrojů, které můžeme používat tehdy, když elektřinu potřebujeme.

Používáním solárních nabíječek získáváme elektrickou energii ze slunce. Je to nevyčerpatelný zdroj energie, a jeho využíváním zároveň snižujeme nejen účty za elektřinu, ale pomáháme snižovat zatížení životního prostředí získáváním elektřiny z běžných zdrojů.

About the author

Jaroslav

Leave a Comment