Bydlení Jak ušetřit Tipy & Triky

Tipy, jak uspořit v domácnosti

Napsáno JanaPK

Pracujeme, vyděláváme peníze, kterých po zaplacení všech složenek moc nezbývá. Hledáme všechny způsoby, jak jich trochu ušetřit. Oblastí, kde se rozplyne nejvíc peněz zbytečně, je domácnost. Kde všude můžeme ušetřit?

V kuchyni

Je několik oblastí v kuchyni, kde lze ušetřit ročně i několik tisíc. Podívejme se na některé z nich.

Lednička

Postavte ji co nejdál od zdroje tepla a její spotřeba energie se sníží (každý stupeň nad 20° C zvýší spotřebu o 6 %). Pravidelně ji rozmrazujte, tím se spotřeba také výrazně sníží. Vyvarujte se dlouhému hledání v ledničce, mějte potraviny v ní přehledně uspořádané. Předtím, než uložíte maso do mrazničky, naporcujte ho. Nejen, že se rychleji zamrazí, je výhodnější rozmrazovat jen potřebné množství masa, než celý kus.

Sporák

Různé plotýnky jsou různě energeticky náročné. Nejúspornější variantou je indukce, potom plyn. U elektrických plotýnek, které se pomalu ohřívají a pomalu chladnou, využívejte zbytkové teplo. Také v troubě se s ním naučte pracovat. Používejte správnou velikost nádobí na plotýnky, aby neutíkalo teplo okolo nich. Tlakový hrnec ušetří čas vaření, takže i energii.

Mytí nádobí

V zásadě se dá říct, že pokud je domácnost maximálně dvoučlenná, myčka na nádobí není investice s rychlou návratností. Sice je její chod dnes už hodně ekonomický, ať už jde o vodu nebo energii, museli byste mít dost nádobí a čekat, až se myčka naplní. U více členné rodiny by už měla být samozřejmostí.

Pokud nemáte myčku, myjte nádobí v napuštěném dřezu. Při mytí pod tekoucí vodou vám do odpadu utíkají vaše peníze – a to opravdu rychle.

V koupelně

Ohřev vody

Máte vlastní ohřívač vody? Nastavte si teplotu ohřevu maximálně na 50°C, víc není nutné. Vyhnete se tak dlouhému míchání správné teploty na mytí i sprchování.

Praní

I u praní není nutná teplota nad čtyřicet stupňů, pokud máte jen běžně zašpiněné prádlo. Při použití kvalitních pracích prášků bude vaše prádlo čisté i při nižší teplotě. Pračku před spuštěním vždy naplňte, ale nepřeplňujte. Prádlo by se nevypralo a museli byste program opakovat. Málo naplněná pračka je neekonomická, pokud nemáte program na poloviční plnění.

Je to jen několik tipů, které vás jistě inspirují k dalším možnostem, jak v domácnosti ušetřit a přitom si zachovat obvyklý komfort.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment